Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Akcie ČEZ poprvé od března klesly pod tisíc korun, pak ztrátu umazaly

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK

Akcie energetické společnosti ČEZ na pražské burze pokračovaly během pátečního dopoledne v prudkém poklesu. Krátce po 11:00 ztrácely víc než pět procent a jejich cena se po dvou měsících dostala pod 1000 korun. Během odpoledne akcie většinu ztrát smazaly a uzavřely na ceně 022 Kč za kus.
  13:44aktualizováno  16:57

Pokles akcií ČEZ, který započal už ve čtvrtek, je podle analytiků reakcí na vládní návrh zákona, který otevírá cestu k rozdělení této polostátní firmy na plně státní a soukromou část.

Ve čtvrtek akcie ČEZ klesly o osm procent na 1041 korun, za poslední týden o více než 15 procent. V pátečním obchodování během dopoledne spadly o více než pět procent na 987,50 koruny. Na ceně pod 1000 korunami se pohybovaly naposledy v březnu.

Akcie ČEZ se propadly po zprávách o návrhu zákona o přeměnách obchodních společností, který ve středu schválila vláda. Podle něj by místo dosud potřebných 90 procent hlasů všech akcionářů mělo nově pro rozdělení firem stačit 75 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě. Pro usnášeníschopnost valné hromady by navíc nově stačilo jen zastoupení dvou třetin základního kapitálu.

Stát nyní drží zhruba 70 procent akcií ČEZ. O rozdělení firmy v minulosti mluvil premiér Petr Fiala (ODS) jako o jedné z možností restrukturalizace podniku cílené k tomu, aby stát získal kontrolu nad energetickou infrastrukturou.

Podle premiéra ale vládní návrh zákona nemá konkrétní směřování. „Je to obecná úprava, která se týká všech společností daného typu. A je to obecná úprava, která vlastně srovnává tu situaci u nás se situací ve zbytku Evropy,“ uvedl Fiala v pátek na sněmu Svazu měst a obcí v Olomouci.

„To, co bylo u nás dosud, je v Evropě naprosto neobvyklé a vlastně ojedinělé. Čili je to obecný předpis, který se obecně vztahuje na všechny a ne pouze na jednu společnost,“ dodal.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...