Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podvodníci zneužívají logo ČEZ i ČSOB. Z lidí mámí peníze na fiktivní akcie

Ekonomika

  11:02aktualizováno  11:14
Podvodníci zneužívají logo ČSOB a snaží se z lidí vylákat peníze falešnou nabídkou na nákup akcií banky. ČSOB upozorňuje, že není obchodovaná na burze, neexistuje tedy způsob, jak její akcie koupit. S podobným podvodem se potýkal i polostátní gigant ČEZ.

„Zneužití identity známé instituce je velmi častým nástrojem kybernetických podvodníků. Obdobně zneužívají značky energetických a dopravních společností či státních institucí. Cíl je ale stále totožný, a to vzbudit v lidech falešný pocit důvěry a donutit je kliknout na nebezpečný odkaz, čímž se podvodníkům otevírají dveře k citlivým osobním údajům,“ uvedl manažer bezpečnosti digitálních kanálů ČSOB Petr Vosála.

Na konci února se podvodníci snažili podobně vylákat z lidí peníze falešnou nabídkou na investice prostřednictvím energetické společnosti ČEZ. Podvodníci zneužívali grafiku společnosti a tvrdili, že ČEZ vyvinul nový způsob obchodování s akciemi a kryptoměnami. ČEZ zdůraznil, že žádné investiční služby tohoto typu nikdy neposkytoval a že pracuje na stažení podvodných reklam z internetového prostředí.

Setkali jste se s podvodnou reklamou?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:000:00:00. Anketa je uzavřena.

Ano261
Ne30

Podle policejních statistik se loni téměř zdvojnásobil počet trestných činů páchaných v kyberprostoru. Do budoucna lze navíc očekávat další růst tohoto typu kriminality. ČSOB ve spolupráci s policií připravila preventivní kampaň s názvem Volač a Klikač, v níž se snaží zvýšit povědomí o problematice a ukázat, na co si dávat pozor.

„Základní pravidla obrany jsou velmi jednoduchá. Nedůvěřujte přehnaně lákavým nabídkám. Vše si ověřujte, nesdělujte svá hesla či kódy a nepodléhejte nátlaku – emotivnímu ani časovému,“ uvedl Vosála.

13. října 2022

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat