Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Akcie v USA v reakci na Trumpova rozhodnutí klesly, dolar oslabil

Ekonomika

  22:34
NEW YORK - Akcie ve Spojených státech ukončily první den nového týdne se ztrátou. Trhy tak reagovaly na první kroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, které potvrdily ochranářský postoj v zahraničním obchodu.

Donald Trump. foto: AP

Index Dow Jones oslabil o 27,40 bodu, tedy 0,14 procenta, na 19.799,85 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 klesl o 6,11 bodu, čili 0,27 procenta, na 2265,20 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 2,39 bodu, neboli 0,04 procenta, na 5552,94 bodu.

Trump v pondělí podepsal exekutivní příkaz o odchodu Spojených států z Transpacifického partnerství (TPP). Trump odstoupení od smlouvy sliboval už během své volební kampaně s tím, že ji nahradí dvoustrannými dohodami. Nový prezident také slíbil, že znovu vyjedná severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA) s představiteli Kanady a Mexika.

Trump podepsal dekret o formálním odchodu USA z Transpacifického paktu

Podle analytiků skutečnost, že prvním krokem nového prezidenta bylo napadení obchodních dohod, zřejmě vyvedlo z rovnováhy řadu optimistických investorů. Investoři spíše čekali snížení daní a zrušení některých regulací a oznámení Trumpa je tak určitě zklamalo.

Nejhůře si v pondělí vedly energetické společnosti, protože ceny ropy kvůli signálům vysokého oživení těžby v USA oslabily. Výsledky hospodaření pak stáhly dolů akcie druhého největšího poskytovatele služeb pro ropné firmy Halliburton. Jediným sektorem, který v pondělí posiloval, byl realitní, napsala agentura Reuters.

Americký dolar v pondělí oslabil a ke koši měn se propadl až na nejnižší hodnotu za sedm týdnů. Náladu investorů ovlivnily obavy z prvních dnů vlády nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, které zatím poznamenaly protesty, protekcionistický inaugurační projev a rozzlobené komentáře na twitteru. Z nejistoty zatím nejvíce těží japonský jen, považovaný za bezpečnou investici v době nejistot. Od počátku roku zpevnil jen k dolaru již téměř o tři procenta.

Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,4 procenta na 100,19 bodu. Dolar vůči euru oslabil o 0,4 procenta na 1,0743 USD a k jenu o 1,3 procenta na 113,12 JPY. Euro vůči jenu kleslo o 0,9 procenta na 121,54 JPY.

Autor:

Mohlo by vás zajímat