Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Akcie v USA zahájily týden mírným růstem. Podle analytiků náladu na trhu zlepšují kroky centrálních bank

Obchodník na burze v New Yorku. foto: Reuters

New York - Akcie ve Spojených státech zahájily nový týden mírným růstem. Signály naznačující, že americká ekonomika je na cestě k oživení, pomohly uklidnit nervozitu způsobenou stále násilnějšími sociálními nepokoji a rostoucím americko-čínským napětím.
  22:32

Index Dow Jones stoupl o 91,91 bodu, tedy 0,36 procenta, na 25 475,02 bodu. Širší index Standard; Poor’s 500 vzrostl o 11,42 bodu, čili 0,38 procenta, na 3 055,73 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 62,18 bodu, neboli 0,66 procenta, na 9 552,05 bodu.

Nejvíce k růstu indexů v pondělí přispěli technologičtí giganti Apple, Amazon.com a Facebook a výrobce letadel Boeing. Z 11 dílčích sektorů indexu S;P 500 posílilo deset, výjimkou byl zdravotnický v čele se společnostmi Pfizer a Gilead Sciences.

Podle analytiků náladu na trhu zlepšují kroky centrálních bank, zvláště americké (Fed), které podporují ekonomiku a trhy. Příznivou zprávou je také pozvolné otevírání ekonomik.

Nejistotu však přinášejí násilné protesty a demonstrace vyvolané smrtí černocha George Floyda při policejním zásahu. Nepokoje přiměly některé maloobchodní řetězce zavřít část obchodů.

Negativní vliv na náladu na trhu měla zpráva, že Čína nařídila státním firmám zastavit nákupy americké sóji a vepřového. Podle zdrojů je to odveta za oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že ukončí zvláštní dohody pro Hongkong kvůli novému bezpečnostnímu zákonu.

K růstu naopak pomohla nejnovější statistika z USA. Podle té aktivita zpracovatelského průmyslu Spojených států v květnu stoupla z 11letého minima, na nějž spadla v dubnu vlivem pandemie. Pokles stavebních výdajů pak nebyl tak vysoký, jak se ekonomové obávali.

Přesnější obrázek o ekonomických škodách způsobených omezeními souvisejícími s pandemií by měla poskytnout páteční zpráva o vývoji nezaměstnanosti v USA. Analytici čekají, že v květnu zaniklo osm milionů pracovních míst a míra nezaměstnanosti vyskočila na 19,7 procent, napsala agentura Reuters.

Americký dolar dnes oslabil. Mezi investory vzrostl zájem o euro a rizikovější měny díky dalším signálům, že ekonomiky již mají za sebou nejhorší pokles způsobený koronavirem. Ztráty dolaru však zbrzdilo napětí mezi USA a Čínou, které naopak snižuje zájem o rizikové investice a nahrává dolaru a japonskému jenu.

Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesl o půl procenta na 97,82 bodu. Euro vůči dolaru posílilo o 0,3 procenta na 1,1134 USD a dolar k jenu oslabil o 0,2 procenta na 107,57 JPY. Euro vůči jenu nepatrně stouplo na 119,77 JPY.

Autor: