„V květnu se růst hodnot podílových fondů zpomalil proti předchozím měsícům. U akciových fondů hodně záleželo na regionu, kde se fond se svými investicemi pohyboval. Pouze mírné zisky zaznamenaly americké akcie, ale evropské a hlavně středoevropské akciové indexy se posunuly o několik procent výše,“ řekl ČTK investiční stratég Partners Martin Mašát.
Na dluhopisové trhy působila především inflace, která například v USA přeskočila čtyři procenta a i v ČR opustila se svými 3,1 procenta toleranční pásmo České národní banky. „Růst inflace a potažmo požadovaných výnosů tlačil níže ceny dluhopisů, respektive hodnotu dluhopisových fondů,“ podotkl Mašát.
Index podílových fondů v květnu již nepřinesl tak příznivé výsledky u všech sledovaných fondů, jak tomu bylo v dubnu, doplnil analytik Broker Consulting Lukáš Vokel. Posílily pouze akciové a komoditní fondy, kterým se daří už od začátku tohoto roku. Komoditní fondy jsou také jednoznačným vítězem měsíce, za který si připsaly 2,60 procenta. Naopak nemovitostní, dluhopisové fondy a fondy peněžního trhu zaznamenaly v květnu nulu.
Květen se nesl ve znamení masivního rozvolňování a rozšíření možnosti proticovidového očkování také na mladší ročníky. Z ekonomických údajů vyplývá, že v zemích, ve kterých díky tomuto očkování ubývá nově nakažených, se ekonomiky stabilně zotavují. „Tento fakt prospívá nejen akciovým, ale také komoditním trhům, které pokračují v nastoleném trendu a nadále posilují,“ vysvětlil Vokel.
Průměrný český investor do podílových fondů loni dosáhl ročního zhodnocení 5,86 procenta. Za výkonností stály především akciové fondy v loňském čtvrtém čtvrtletí, vyplývá z Indexu českého investora CII750, který sestavuje Fincentrum & Swiss Life Select na základě 750 fondů běžně dostupných pro českého investora. Majetek ve fondech kolektivního investování se podle dat Asociace pro kapitálový trh za první čtvrtletí 2021 zvýšil meziročně o 29 miliard na 619 miliard Kč.