Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aktivisté Greenpeace varují před nadšením z elektromobilů

Ekonomika

  19:18
PRAHA - Ekologická organizace Greenpeace považuje automobily jezdící na elektřinu a stlačený zemní plyn za pozitivní trend, je však k němu nutné přistupovat obezřetně. Elektromobily například mohou přispět ke zvyšování produkce elektřiny v uhelných elektrárnách.

Koordinátor klimatické kampaně Greenpeace Jan Rovenský vystoupal se skupinou aktivistů Greenpeace na třistametrový komín Elektrárny Prunéřov II na Chomutovsku. foto: Greenpeace ČTK

Navíc využívají jen část vyrobené energie, zbytek končí v chladících věžích, ztrátách při transformaci a přenosu energie, sdělil ČTK vedoucí energetické a klimatické kampaně Greenpeace ČR Jan Rovenský.

"Trend je to dobrý, protože výrazně snižuje konvenční znečištění v okolí komunikací, a zároveň umožňuje nástup technologií, které nám umožní rychlejší přechod k bezuhlíkové ekonomice. Nicméně rozhodně nejde o samospasitelné řešení," řekl Rovenský k rozvoji elektromobilů.

"Pokud uvažujeme o elektromobilech v rámci současného energetického mixu, tedy z jakých zdrojů je ta elektřina pro elektromobil vyrobena, je jejich globální přínos ochraně životního prostředí přinejmenším sporný," dodal.

Elektromobilní boom
České energetické firmy v poslední době věnují elektromobilitě značnou pozornost. Pražská energetika (PRE) minulý týden otevřela v Praze první tři veřejně přístupné dobíjecí stanice pro elektromobily. Zhruba 20 jich chce postavit do konce roku. Také společnosti ČEZ a E.ON ve spolupráci s automobilkami uvedly do provozu několik elektromobilů a staví dobíjecí stanice. Očekávají, že v horizontu deseti let se elektromobily stanou masovou záležitostí.

Již delší dobu v Česku jezdí také automobily poháněné stlačeným zemním plynem (CNG). Spotřeba CNG v loňském roce v ČR vzrostla meziročně o 24,2 procenta na 10,058 milionu metrů krychlových. Za dalších deset let se podle České plynárenské unie tuzemská spotřeba CNG zvýší až na 800 milionů metrů krychlových. V Česku také roste počet plnicích stanic CNG. V současnosti jich pro veřejnost funguje zhruba 30 a další osm až deset by mělo být letos otevřeno.

"Je nesporné, že auta na zemní plyn mají nižší emise konvenčních polutantů, než běžné spalovací motory. Nicméně stále platí, že zemní plyn je fosilní palivo a jeho spalování také produkuje emise skleníkových plynů. Jeho využití lze tedy považovat pouze za přechodné řešení na cestě ke skutečně bezemisní dopravě," dodal Rovenský.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat