Státem ovládaný pivovar Budějovický Budvar hledá nového šéfa a podle zjištění LN by mohl podnik řídit Petr Dvořák, donedávna mezinárodní šéf marketingu značky Pilsner Urquell, která patří Plzeňskému Prazdroji, ovládanému od dubna japonským koncernem Asahi.
Druhým kandidátem, kterého z osmičky posuzovaných zájemců doporučila ministrovi zemědělství výběrová komise, je podle zjištění LN dlouholetý sládek Budvaru a funkcí výrobní ředitel Adam Brož.
Budvar jakožto jediný státem ovládaný národní podnik spadá pod ministerstvo zemědělství a ministr Marian Jurečka měl právo poslední volby ze zmíněných dvou doporučených kandidátů.
Ministr informaci o jménech zmíněných kandidátů nepotvrdil ani nevyvrátil. „Nebudu to nijak komentovat do doby než jméno nového ředitele oficiálně oznámím,“ vyjádřil se Jurečka. Rozhodnutí má oznámit v nejbližších dnech.
Senát zrušil plošné výjimky ze zveřejňování smluv v registru. Úlevy má mít Budvar |
Ministerstvo zemědělství vybírá nového ředitele po dlouholetém šéfovi Jiřím Bočkovi, který rezignoval na funkci kvůli zdravotním problémům koncem loňského roku.
Dvořák pracoval pro značku Pilsner Urquell v době, kdy Prazdroj spadal pod světovou pivovarnickou dvojku SABMiller. Před nedávnem společnost opustil a přihlásil se do tendru na post nejvyššího šéfa Budvaru.
Že se Dvořák dostal do nejužšího výběru dvou finalistů, posuzovaných nyní ministrem zemědělství Marianem Jurečkou, potvrdily Lidovým novinám nezávisle na sobě tři zdroje. „Byl to jeden ze dvou finalistů. Nelze ale teď říct, jestli to vyhrál,“ řekl jeden z nich.
Dvořák se měl už zbavit dokonce nemovitostí v Londýně, kde dosud pobýval, a stěhuje se do Českého Krumlova.
Pivovaru by mohl pomoci zejména v oblasti marketingu. Co se týče provozních záležitostí či technologií nemá podnik žádný problém. Podle některých lidí z branže ale Budvaru chybí lepší marketing a řízení jeho premiové značky. Právě s tím má Dvořák z dosavadní praxe velmi dobré zkušenosti.
Adam Brož nastoupil do Budvaru v roce 1999 hned po absolvování pivovarnického oboru na Vysoké škole chemicko technologické v Praze, kde si postupně udělal i doktorát. Vzdělání posléze doplnil ještě o titul MBA. V roce 2009 se stal výrobně technickým ředitelem a na postu sládka vystřídal Josefa Tolara, který byl v Budvaru zodpovědný za výrobu piva celých 23 let.