Neděle 19. září 2021, svátek má Zita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Akutní nedostatek ropy pocítí svět už za pět let, tvrdí experti

Ekonomika

  12:47
LONDÝN - Poptávka po ropě se navzdory globální krizi drží na solidní úrovni a lze čekat, že s ústupem krize se bude opět zvyšovat. Krize tak jen oddálila takzvaný ropný vrchol, o němž se čas od času hovoří.
Ropný vrt - ilustrační foto

Ropný vrt - ilustrační foto foto: Shutterstock

List The Wall Street Journal (WSJ) dnes napsal, že pokud vlády nepodpoří průzkum nových vrtů, s citelným nedostatkem ropy je třeba počítat možná už za pět let.

"Nedostatek ropy by mohl být pro svět skutečným problémem už ve velmi krátké době," píše list. Nic na tom nemění ani postoj Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která kvůli pomalejšímu tempu oživení globální ekonomiky mírně snížila odhad poptávky po ropě na letošní rok.

Peak oil

Ropným vrcholem, anglicky peak oil, se označuje okamžik, kdy těžba ropy ve světě dosáhne maxima. Za hlavní problém se přitom považuje fakt, že už jsou prakticky vytěžena ta ložiska, ze kterých bylo možné ropu získat levně.

Pokud se nyní objeví nová naleziště, s vysokou pravděpodobností to bude na těžko přístupných místech. Ropa z takových oblastí bude dražší, než bylo ještě donedávna zvykem.

Nejnovější poznatky ve středu v Londýně přednesla britská pracovní skupina, která se zabývá právě problematikou ropného vrcholu.

Vzhledem k tomu, že hospodářské vyhlídky Evropy teď nejsou nejlepší a protože varovné hlasy o blížícím se nedostatku ropy nepřicházejí z těch správných míst, je pravděpodobné, že se dočkají odmítnutí a budou označeny za šíření paniky, podotýká list.

Na brzký nedostatek ropy upozorňuje například podnikatel Richard Branson, který mimo jiné vlastní leteckou společnost, anebo Brian Souter, který má dopravní společnost Stagecoach. Jsou to tedy firmy, které k podnikání využívají značných objemů tradičních pohonných hmot.

Naše děti ji budou potřebovat

Barely ropy - ilustrační foto"Výsledky pracovní skupiny k problematice ropného vrcholu a zajištění energetické bezpečnosti by se ale neměly pohrdavě odmítat. Její argumenty mají solidní základ a vedly ji k závěru, že i když hospodářský útlum ve světě ropný vrchol jen o pár let oddálil, není od nás vzdálen více než pět let," poznamenává WSJ.

Dokládá to například na slovech, která ve vůbec první zveřejněné zprávě zmíněné pracovní skupiny pronesl bývalý šéf energetického kolosu Shell Ron Oxburgh. "Je zcela jasné, že zde není velká naděje, že bychom ještě někdy našli významnější objem levné ropy. Každá nová nebo nekonvenčním způsobem získaná ropa bude drahá," řekl.

A přidal i citát saúdského krále Abdalláha k nálezu nového ropného pole: "Tu ropu nechte v zemi, naše děti ji budou potřebovat."

"Když se dnes evropští lídři scházejí v Bruselu, na mysli mají jen jednu krizi: dluhy, které ohrožují stabilitu Evropské unie. Není pravděpodobné, že by měli náladu vyslechnout si varování před jinou krizí, která je na obzoru a která může způsobit dalekosáhlé škody," upozorňuje WSJ. V Bruselu se dnes koná mimořádný summit k vážným fiskálním problémům Řecka.

Autoři: ,

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Mohlo by vás zajímat