Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vydavatelství Mladá fronta už patří Albatrosu. Firmu v konkurzu koupil za 14 milionů

Ekonomika

  10:34aktualizováno  11:17
České Budějovice/Praha - Firma Albatros Media koupila za 14 milionů korun knižní divizi vydavatelství Mladá fronta, které je v konkurzu. Smlouvu s insolvenční správkyní uzavřela firma v pondělí, cena je již zaplacená. Souhlas k prodeji dal věřitelský výbor, zajištěný věřitel Crane Constancy Investments (CCI), námitky neměl ani soud.
Knihy (ilustrační foto)

Knihy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

V úterý to řekly insolvenční správkyně Mladé fronty Petra Hýsková a vedoucí PR oddělení Albatros Media Aneta Stolzová. Součástí transakce je právo dál využívat značku Mladá Fronta na knižní produkci.

„Potvrzuji, že na základě přípisů, souhlasů soudu a všech dotčených subjektů jsme s nimi (s Albatrosem) vstoupili v jednání a včera (v pondělí) jsme uzavřeli smlouvu, na jejímž základě začneme předávat. Nejdřív musíme řádně předat a pak to bude definitivní, ale v zásadě je proces spuštěný. Doufáme, že se nám ho podaří úspěšně dokončit,“ řekla správkyně. Na transakci upozornil Seznam Zprávy.

Divizi chtěla prodat Hýsková koncem ledna v dražbě, nedal k tomu ale souhlas soud, tak ji zrušila. Pak Albatros nabídl 14 milionů, o čtyři miliony méně než v lednu. „Důvodem snížení ceny je pokračující rozpad závodu, pokračující výpovědi licencí a také uplynutí dalšího měsíce,“ uvedl předseda představenstva firmy Albatros Media Václav Kadlec.

Záchrana rozpadajícího se nakladatelství

Nakladatelství Mladé Fronty se tak stane sedmnáctým nakladatelstvím skupiny Albatros Media. Ta podle Stolzové se znepokojením sledovala postupný rozpad „dříve skvělého nakladatelství“ a chtěla ho zachránit. „Máme radost, že se nám nakonec podařilo dosáhnout jednomyslného konsenzu všech účastníků insolvenčního řízení,“ uvedl dnes Kadlec v tiskové zprávě.

Jak doplnil, divize mnoho měsíců nevydala novou knihu, odešla i řada autorů. Rozklad nakladatelství je podle něj extrémní. Albratros Media ale věří, že je možné divizi obnovit. Prioritní bude udržet klíčové autory a díla. Produkce skupiny Albatros Media pokrývá přes 17 procent nakladatelského trhu v Česku; každoročně vydá asi 2500 nových knih.

Provoz vydavatelství Mladá fronta ukončil loni před Vánoci soud. Věřitelé žádají asi 400 milionů Kč. Kumulovaná ztráta Mladé fronty je téměř 200 milionů, zaměstnancům dluží mzdy od října.

V lednu se prodala Online divize včetně ochranných známek tištěného časopisu Euro, koupila ji společnost Internet Info za 15,8 milionu korun. Zhruba týden poté se vydražily některé časopisy téměř za 4,2 milionu korun.

Z vydavatelství odešlo 98 procent zaměstnanců. Členství Mladé frontě ukončila Unie vydavatelů a organizace ABC ČR, která ověřuje náklad tisku.

Mladá fronta vydávala ekonomický týdeník Euro a další časopisy. Divize Online provozovala ekonomický web Finance.cz a dalších 12 titulů.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...

Mohlo by vás zajímat