Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Média

Vydavatelství Mladá fronta už patří Albatrosu. Firmu v konkurzu koupil za 14 milionů

Knihy (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihy (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

České Budějovice/Praha  Firma Albatros Media koupila za 14 milionů korun knižní divizi vydavatelství Mladá fronta, které je v konkurzu. Smlouvu s insolvenční správkyní uzavřela firma v pondělí, cena je již zaplacená. Souhlas k prodeji dal věřitelský výbor, zajištěný věřitel Crane Constancy Investments (CCI), námitky neměl ani soud.

V úterý to řekly insolvenční správkyně Mladé fronty Petra Hýsková a vedoucí PR oddělení Albatros Media Aneta Stolzová. Součástí transakce je právo dál využívat značku Mladá Fronta na knižní produkci.

„Potvrzuji, že na základě přípisů, souhlasů soudu a všech dotčených subjektů jsme s nimi (s Albatrosem) vstoupili v jednání a včera (v pondělí) jsme uzavřeli smlouvu, na jejímž základě začneme předávat. Nejdřív musíme řádně předat a pak to bude definitivní, ale v zásadě je proces spuštěný. Doufáme, že se nám ho podaří úspěšně dokončit,“ řekla správkyně. Na transakci upozornil Seznam Zprávy.

Divizi chtěla prodat Hýsková koncem ledna v dražbě, nedal k tomu ale souhlas soud, tak ji zrušila. Pak Albatros nabídl 14 milionů, o čtyři miliony méně než v lednu. „Důvodem snížení ceny je pokračující rozpad závodu, pokračující výpovědi licencí a také uplynutí dalšího měsíce,“ uvedl předseda představenstva firmy Albatros Media Václav Kadlec.

Záchrana rozpadajícího se nakladatelství

Nakladatelství Mladé Fronty se tak stane sedmnáctým nakladatelstvím skupiny Albatros Media. Ta podle Stolzové se znepokojením sledovala postupný rozpad „dříve skvělého nakladatelství“ a chtěla ho zachránit. „Máme radost, že se nám nakonec podařilo dosáhnout jednomyslného konsenzu všech účastníků insolvenčního řízení,“ uvedl dnes Kadlec v tiskové zprávě.

Jak doplnil, divize mnoho měsíců nevydala novou knihu, odešla i řada autorů. Rozklad nakladatelství je podle něj extrémní. Albratros Media ale věří, že je možné divizi obnovit. Prioritní bude udržet klíčové autory a díla. Produkce skupiny Albatros Media pokrývá přes 17 procent nakladatelského trhu v Česku; každoročně vydá asi 2500 nových knih.

Provoz vydavatelství Mladá fronta ukončil loni před Vánoci soud. Věřitelé žádají asi 400 milionů Kč. Kumulovaná ztráta Mladé fronty je téměř 200 milionů, zaměstnancům dluží mzdy od října.

V lednu se prodala Online divize včetně ochranných známek tištěného časopisu Euro, koupila ji společnost Internet Info za 15,8 milionu korun. Zhruba týden poté se vydražily některé časopisy téměř za 4,2 milionu korun.

Z vydavatelství odešlo 98 procent zaměstnanců. Členství Mladé frontě ukončila Unie vydavatelů a organizace ABC ČR, která ověřuje náklad tisku.

Mladá fronta vydávala ekonomický týdeník Euro a další časopisy. Divize Online provozovala ekonomický web Finance.cz a dalších 12 titulů.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!