Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Albert prodával čaj s halucinogeny. Brusinkový nápoj stahuje z prodeje

Ekonomika

  16:25
BRNO - V řetězci Albert se prodával čaj polské výroby, který obsahoval tropanové alkaloidy atropin a skopolamin, které jsou v potravinách zakázané, uvedl ve čtvrtek v tiskové zprávě mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Radoslav Pospíchal. Jde o látky s halucinogenními účinky, které v určitém množství mohou být pro lidské tělo toxické.

V řetězci Albert se prodával čaj polské výroby, který obsahoval tropanové alkaloidy atropin a skopolamin. foto: ČTK

Albert se zákazníkům omlouvá a sám nyní nechává čaj testovat, uvedla ve vyjádření pro ČTK mluvčí řetězce Barbora Vanko.

Konkrétně jde o čaj Herbal Tea (Loyd) - máta s brusinkou a bylinkami v balení 40 gramů s datem minimální trvanlivosti do 31. července 2017. Výrobcem je společnost Mokate z Ustroně. Atropinu bylo v čaji 206 mikrogramů na kilogram a skopolaminu 31,7 mikrogramu na kilogram. „Inspekce spotřebitelům doporučuje, aby se vyhnuli konzumaci čaje uvedené šarže,“ uvedl Pospíchal. Atropin se přirozeně vyskytuje například v rulíku, durmanu či blínu, skopolamin v blínu.

Albert musel okamžitě čaj stáhnout z prodeje a SZPI s ním zahájí správní řízení o uložení pokuty. „Zmíněnou šarži jsme stáhli okamžitě po zjištění před dvěma dny. K pochybení došlo na straně dodavatele, se kterým jednáme,“ uvedla Vanko. Zákazníci mohou čaj v prodejně vrátit a dostanou peníze zpět.

Před stejnými látkami inspekce varovala také například před dvěma lety, obsahovala je dětská kaše německého výrobce Alnatura. Množství nepovolených látek v kaši bylo výrazně nižší než aktuálně v čaji.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!