Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Alitalia se na lety přes Atlantik připojí ke KLM a Deltě

Ekonomika

  15:52
ŘÍM - Italská letecká společnost Alitalia se připojí ke společnému podniku aerolinek Air France-KLM a Delta Air Lines pro lety přes Atlantik. Informovaly o tom dnes firmy. Dodaly, že společný podnik tak bude reprezentovat zhruba 26 procent celkové kapacity letů přes Atlantik a jeho roční tržby přesáhnou deset miliard dolarů (více než 200 miliard Kč).
Letadlo společnosti Air France (ilustrační foto)

Letadlo společnosti Air France (ilustrační foto) foto: Reprofoto

Francouzská letecká společnost Air France-KLM a americké aerolinky Delta Air Lines se dohodly na vytvoření společného podniku v loňském roce. Air France-KLM je největší leteckou společností v Evropě a Delta je světovou jedničkou. Alitalia, ve které Air France-KLM vlastní čtvrtinový podíl, bude součástí společného podniku minimálně do března 2022, napsala agentura Reuters.

Air France-KLM, Delta i Alitalia jsou stejně jako České aerolinie součástí letecké aliance SkyTeam. Alitalia se v roce 2008 dostala do konkurzu, odkud se vymanila s pomocí skupiny italských podnikatelů a Air France-KLM.

Obnovená firma zahájila provoz na počátku minulého roku.

Generální ředitel italské společnosti Rocco Sabelli dnes uvedl, že Alitalia nemá v plánu fúzi s firmou Air France-KLM. "Naše politika je v souladu s tím, co jsme učinili dnes. Společné podniky poskytují stejné výhody jako fúze, a přitom zachovávají samostatnost aerolinek, dokud to má smysl," prohlásil.

Generální ředitel Air France-KLM Pierre Henri Gourgeon dnes upozornil, že jeho firma by mohla předložit velkou objednávku americké společnosti Boeing či jejímu evropskému konkurentovi Airbus, aby pokryla svou potřebu po letadlech pro řadu příštích let.

Gourgeon tak reagoval na otázku novinářů ohledně plánů na nákup až stovky středně velkých letadel. "Mohli bychom mít velmi velkou objednávku v objemu, který jste zmínili," prohlásil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat