Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Amazon brzy vstoupí do Česka, malí hráči nepřežijí

Ekonomika

  20:09aktualizováno  1. února 9:53
PRAHA - Stále víc Čechů přichází na chuť nákupům na internetu. V českých e-shopech loni utratili víc než 37,5 miliardy korun a letos to bude podle očekávání prodejců ještě o 15 procent víc.

Nový Kindle Fire od Amazonu foto: ČTK

E-shopy ale kromě vyšších tržeb zřejmě čeká i tvrdší konkurenční boj. Do Česka by totiž už letos mohl vstoupit jeden z největších internetových obchodníků světa, americký internetový gigant Amazon.

Největší americký internetový e-shop plánuje během letošního roku přijmout dvě stovky zaměstnanců do svého obslužného logistického centra v Bratislavě, které firma loni otevřela a které zásobuje především německý trh.

Podle informací LN je určeno i k budoucí obsluze českých zákazníků. Samotný Amazon svůj vstup do Česka zatím oficiálně nepotvrdil, připustil pouze, že letos obsadí na Slovensku 200 nových pracovních pozic.

INFOGRAFIKA: Jak se dařilo největším e-shopům

obchody

Podle tuzemských odborníků je však velmi pravděpodobné, že Amazon otevře své brány Čechům do konce letošního roku. „To, že Amazon míří do Česka, je jasné. A je velmi reálné, že svůj e-shop u nás otevře už letos,“ tvrdí Jiří Hlavenka, zakladatel jednoho z prvních českých e-shopů Vltava.cz.

Amazonu klesl zisk

Čistý zisk Amazon.com klesl ve čtvrtletím čtvrtletí o 57 procent na 177 milionů USD (3,4 miliardy Kč). Důvodem byly vyšší provozní výdaje. Tržby naopak rostly. Příjmy stouply o 35 procent na 17,4 miliardy USD. Zaostaly však za odhady analytiků, kteří v hlavní nákupní době před Vánocemi očekávali tržby 18,3 miliardy USD.

Prodej čteček elektronických knih a tabletů Kindle se proti čtvrtému čtvrtletí 2010 téměř ztrojnásobil. Firma však, jako obvykle, neposkytla přesné údaje o prodeji přístroje.

„Je možné, že už letos skutečně vstoupí na český trh americká společnost Amazon,“ připouští i šéf Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška a dodává, že český trh by mohl být pro amerického giganta startovní čárou pro vstup i na další trhy střední a východní Evropy.

Příchod Amazonu je dobrou zprávou

Pro Čechy nakupující na internetu je vstup Amazonu do Česka dobrou zprávou. Kromě nižších cen totiž americký e-shop zřejmě nabídne i víc zboží na jednom místě. V anglických a německých pobočkách Amazonu lze totiž koupit takřka všechno, od elektroniky přes potraviny, nábytek a hračky až po hudbu, filmy nebo autopříslušenství.

O zákazníky se však alespoň zatím čeští internetoví obchodníci bát nemusejí. Na internetu momentálně nakupuje každý třetí Čech a toto číslo bude letos zřejmě ještě růst. Češi navíc letos na internetu utratí ještě víc než v loňském roce. Trh by tak měl růst o zhruba 15 procent. „Paradoxní u internetového nakupování je, že mu pomáhají oba dva možné vývoje ekonomiky. Pokud se ekonomická krize prohloubí, budou lidé nakupovat na internetu kvůli nižším cenám. Pokud krize nebude, budou zákazníci obecně více nakupovat, a to samozřejmě i v e-shopech,“ vysvětluje Vetyška. Z obliby lidí nakupovat po internetu se však nebudou těšit zdaleka všichni obchodníci.

V Česku je totiž víc než 22 tisíc internetových obchodů a další stále vznikají. Jenomže právě sílící konkurence může velkou část internetových obchodů letos zlikvidovat. Na prodej jsou tak už nyní stovky e-shopů, často s ročními obraty kolem dvou milionů korun.
Řada portálů se pokouší prodat sama sebe.

Na prodej tak jsou třeba e-shop s keramickými noži www.nuz-keramicky.cz, internetový obchod s armádním zbožím www.zamerovac.cz, obchod s hračkami www.chytrahlavicka.cz, obchod se sci-fia fantasy zbožím www.nerds.cz nebo e-shop s nářadím www.dilnaonline.cz. Cena každého z nich se pohybuje od 250 tisíc do půl milionu korun. Příští rok navíc může sílící konkurence i případný vstup Amazonu na trh zlikvidovat i větší hráče.

„Očekávám, že konsolidace se bude týkat hlavně e-shopů s tržbami v jednotkách stovek milionů ročně. Tam totiž přinese citelné úspory, potřebné peníze na marketing a otevře šanci se dostat do absolutní špičky,“ říká Hlavenka.

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat