Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Akcie Amazonu rostou. Bezos toho využívá a za miliardy dolarů je odprodává

Šéf Amazonu Jeff Bezos foto: AP

Americký miliardář Jeff Bezos prodá další akcie Amazonu za 5 miliard amerických dolarů, v přepočtu 115 miliard korun. Spoluzakladatel a výkonný předseda správní rady firmy tak činí i kvůli jejich rekordní ceně. Za posledních šest měsíců se cenovka jedné akcie Amazonu zvýšila už o 40 procent a momentálně dosahuje na úroveň téměř 198 dolarů (zhruba 4 500 korun).
  19:04

Amazon už začátkem února oznámil, že Bezos hodlá během příštích 12 měsíců prodat až 50 milionů akcií podniku. Jejich hodnota v letošním roce vzrostla i díky boomu umělé inteligence. Právě Bezos z toho ve vztahu ke svému majetku profituje, píše agentura Bloomberg.

Magnát už do letošního května prodal miliony akcií internetového obchodu Amazon v hodnotě 8,5 miliardy dolarů (asi 46 miliard korun). Přitom naposledy přistoupil k prodeji v roce 2021. Jakmile dojde ke kompletnímu vypořádání i současné transakce, zvýší se celková hodnota prodaných akcií Amazonu ze strany Jeffa Bezose již na 13,5 miliard amerických dolarů (asi 310 miliard korun.

Po aktuálním prodeji by Bezos měl stále držet asi 912 milionů akcií Amazonu, což je zhruba 8,8 procenta. Agentura Bloomberg informovala o tom, že Bezos je momentálně druhým nejbohatším člověkem na světě s čistým jměním 221,6 miliardy amerických dolarů (asi 5,1 bilionu korun). Kromě Amazonu vlastní také společnost Blue Origin, která se věnuje vesmírnému výzkumu. Majetková práva má také v deníku The Washington Post.

Během loňského listopadu Bezos oznámil, že se odstěhuje z amerického Seattlu do Miami. Reagoval tak na zvýšení sedmiprocentní daně z kapitálových výnosů ze strany státu Washington, k čemuž kupříkladu Florida nepřistoupila. Díky tomu Bezos každý rok ušetří až stovky milionů dolarů na daních, uzavírá Bloomberg.

Autor: