Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Amazon nás systematicky likviduje, volá šéf odborů. Firma to popírá

Ekonomika

  6:00
Praha - Rok poté, co v českém skladu Amazonu i přes nelibost vedení vznikly odbory, je tamní organizace zralá na rozpuštění. Podle odborářů jim firma brání v činnosti. Amazon nicméně tvrdí, že se k­ zaměstnancům chová férově a­ s respektem. Největší světový internetový obchod na světě je přitom svými striktními pracovními podmínkami a­ odporem k odborovým hnutím pověstný.

Sklad Amazonu ve středočeské Dobrovízi. foto:  František Vlček, MAFRA

Problémy se založením odborů v českém Amazonu byly od samého počátku. Firma samotná uznává jen takzvaná zaměstnanecká fóra, která zájmy zaměstnanců reprezentují a jejichž zástupci se potkávají s managementem.

Šéf odborů musel skončit

Amazon musí v Lucembursku doplatit 250 milionů eur na daních, rozhodla Evropská komise

„Několikrát se na nás obrátili zaměstnanci Amazonu a měli zájem o založení odborové organizace. Vyslechli jsme je a udělali s­ nimi první kroky k založení odborové organizace. U tohoto to vždy skončilo. Nadále byli buď nedovolatelní, anebo, pokud se nám je povedlo kontaktovat, řekli, že již o založení odborů nemají zájem, případně že u firmy skončili,“ řekla LN letos na jaře předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová.

Já, robot v Amazonu

Přesto se v závěru loňského roku podařilo skupince techniků založit základní organizaci pod záštitou Odborového svazu dopravy, která v současnosti čítá desítky členů. A právě tato organizace si nyní stěžuje, že ji Amazon systematicky likviduje.

„Celou naši směnu, která vlastně tvoří výbor odborové organizace, rozházeli mezi směnami tak, abychom se co možná nejméně potkávali a nemohli se sejít z důvodu směnného režimu,“ stěžuje si předseda odborů Vladimír Houra.

Sám už ale ve firmě nepracuje, v létě dal výpověď. „Během dovolené mi formou konference zavolali tři manažeři, aby mi sdělili, že jsem špičkový pracovník, a proto mě sesazují ze směny, berou mi podřízené a přeřazují mě na denní směnu. Můj manažer přitom věděl, že mi má životní situace brání dělat denní směny v­ režimu pondělí–pátek,“ řekl LN Houra s tím, že odborová organizace chřadne a je zralá na rozpuštění. Lidé prý mají obavy do odborů vstupovat.

‚Bez komentáře’

„Respektujeme práva každého našeho zaměstnance a zároveň politikou otevřených dveří povzbuzujeme zaměstnance, aby přicházeli se svými připomínkami, dotazy nebo podněty přímo za svými manažery,“ uvádí k nařčení mluvčí Amazonu pro ČR a Slovensko Miroslava Remenárová.

„Směny zaměstnanců plánujeme výhradně s ohledem na provozní potřeby. Jednotlivé případy současných nebo bývalých zaměstnanců nekomentujeme,“ dodala Remenárová.

Sklad Amazonu ve středočeské Dobrovízi.
Sklad Amazonu ve středočeské Dobrovízi.

Za celou existenci odborové organizace v centrálním skladu ve středočeské Dobrovízi, který je mimo jiné klíčový pro zásobování největšího evropského trhu Amazonu v Německu, se ale vedení firmy se zástupci odborů ani jednou nesešlo. Právě v Německu firma narazila s protiodborovou politikou nejtvrději. Zdejší hnutí se totiž těší velkému respektu vlády, a tak zde proběhlo i několik stávek, jež výrazně ovlivnily evropské podnikání amerického gigantu i pracovní podmínky v ­něm.

„Amazon pro nás po svém příchodu do Německa představoval velký problém. Bojovali jsme a ­výsledkem toho je větší spokojenost zaměstnanců i zaměstnavatele a korektní vztahy,“ uvedl Thomas Voss ze svazu Ver.di, který na základě vlastních zkušeností pořádá pro odborové svazy z okolních zemí odborné semináře.

Následovat německý příklad se nakonec podařilo třeba v­Polsku. Tamní aktivističtí odboráři dokonce chtěli vznik odborů v Česku podpořit a uspořádali zájezd do Čech.

„Poláci vystoupili, začali rozdávat letáčky, ale než došli k budově, už je ochranka tlačila zpátky do autobusu,“ popsal LN jeden z­ českých zaměstnanců.

Amazon má v Česku na 5000 stálých zaměstnanců, více než 1500 z nich letos přešlo do trvalého pracovního poměru ze sezonních pozic otevíraných před Vánoci. Amazon bude ve velkém nabírat i během letošní předvánoční sezony. Aktuálně nabízí 2500 pracovních míst v provozu. Nalákat je chce na různé benefity, jako jsou doprava zdarma, dotované obědy, životní a důchodové pojištění nebo navýšení mzdy.