Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Amazon umožní půjčovat si elektronické knihy

Ekonomika

  17:29
NEW YORK - Největší americké internetové knihkupectví Amazon ještě letos umožní uživatelům své čtečky Kindle půjčovat si ve Spojených státech elektronické knihy z veřejných knihoven.

Největší americké internetové knihkupectví Amazon ještě letos umožní uživatelům své čtečky Kindle půjčovat si ve Spojených státech elektronické knihy z veřejných knihoven. Až dosud to firma na rozdíl od svých konkurentů, jako je knihkupectví Barnes & Noble či výrobce elektroniky Sony, nepovolovala. Informoval o tom deník The New York Times.

"Jsme nadšení z toho, že si miliony zákazníků Kindle budou moci půjčovat knihy z místních knihoven," uvedl Jay Marine, který má v Amazonu tuto čtečku na starost. Celkem by si uživatelé Kindlu měli mít možnost půjčovat elektronické knihy ze zhruba 11.000 veřejných knihoven.

Čtěte také:


Zájem o půjčování těchto knih v USA prudce roste, zvláště od minulého roku, kdy si Američané začali masově nakupovat čtečky. Například newyorská veřejná knihovna minulý měsíc uvedla, že meziročně jejich půjčování vzrostlo o 36 procent. Některým nakladatelům se ale možnost elektronického vypůjčování knih příliš nelíbí.

Zájem o elektronické knihy roste i v Česku
Lidé totiž mají ke knihám snadný přístup, a mají tak méně důvodů si knihu koupit. Nakladatelství Simon & Schuster a Macmillan patřící mezi hlavní hráče na americkém trhu tak půjčování svých elektronických knih brání.

Nakladatelství HarperCollins půjčování svých elektronických knih umožňuje. Minulý měsíc si ale pohněvalo knihovníky, když oznámilo, že jeho knihy budou moci půjčit jen šestadvacetkrát. Pak si je budou muset koupit znovu.

Zájem o elektronické knihy v poslední době roste i v Česku. Internetových knihkupectví přibývá a mají v nabídce už stovky elektronických knižních titulů, jejichž počet hodlají dál zvyšovat. V nabídce knihoven zatím nejsou. Městská knihovna v Praze ale například na svých stránkách nabízí některé tituly ke stažení.

Autoři: ,

Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?
Jak chutná miminkům pokračovací a batolecí mléko Beggs?

30 rodin dostalo od nás zdarma pokračovací nebo batolecí mléko od prémiové značky Beggs. Co o něm ve svých recenzích napsali? Přečtěte si hodnocení...