Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Společnost Moderna může v EU požádat o registraci vakcíny proti covidu-19

Moderna je jednou z firem, která se snaží vyvinout vakcínu proti nemoci covid-19. foto: Reuters

Brusel - Americká biotechnologická společnost Moderna získala potvrzení Evropské lékové agentury (EMA), že je její přípravek mRNA-1273, vyvíjený jako vakcína proti covidu-19, způsobilý k podání žádosti o registraci na trhu EU. Společnost Moderna o tom informovala v tiskové zprávě. O povolení stejného preparátu na trhu se jedná i v Kanadě.
  17:25

Přípravek společnosti Moderna je při hledání vakcíny proti covidu-19 považován za jeden z nejslibnějších. Do poslední fáze testů s 30 000 účastníky vstoupil už v červenci. Podle společnosti je aktuální potvrzení unijní lékové agentury důležitým krokem na cestě k cíli, jímž je uvedení vakcíny na evropský trh.

Covid vakcína se v USA začíná testovat na dětech. Ty jsou možná klíčem k zastavení šíření nákazy

Na výrobě preparátu se podle Moderny už nyní pracuje v laboratořích ve Švýcarsku a Španělsku, které by měly zásobovat evropský trh i další země mimo USA.

„Zavázali jsme se k vývoji bezpečné a účinné vakcíny podle pokynů regulačních agentur a budeme pokračovat v dialogu s EMA,“ uvedl generální ředitel Moderny Stéphane Bancel. Společnost podle něj nyní rozšiřuje globální výrobu tak, „aby od počátku roku 2021 mohla dodávat přibližně 500 milionů a možná až miliardu dávek ročně.“

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus minulý týden naznačil, že vakcína proti covidu-19 by mohla být hotová už do konce roku. WHO chce ve spolupráci se světovou aliancí pro očkování GAVI a přední světovou organizací ve výzkumu a vývoji vakcín CEPI distribuovat do konce roku 2021 po celém světě dvě miliardy vakcín.

Čína i díky podezřelým praktikám vede v závodě o první vakcínu. Bude do konce roku, slibuje Peking

Podle WHO se počátkem října nacházelo 42 kandidátních vakcín v klinickém hodnocení a 151 kandidátních vakcín je v preklinickém testování. V poslední, třetí fázi klinických studií WHO uvádí deset přípravků. Výrobci většinou odhadují termín jejich uvedení na trh od konce letošního roku do poloviny roku příštího, v závislosti na úspěchu testování.

Evropská komise uzavřela smlouvy o dodávkách s těmi výrobci očkovacích látek proti koronaviru, kteří jsou ve výzkumu nejdál a dodržují požadované standardy. Jedná se o preparáty společností AstraZeneca, Sanofi-GSK či Johnson & Johnson.

Autor: