Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Česká firma čelí americkým sankcím, měla pomáhat Rusům s elektronikou

ilustrační snímek foto: Shutterstock

Terčem nových amerických sankcí je i společnost Versvet sídlící v Česku, kterou USA označily za součást snahy jisté ruské firmy obcházet obchodní restrikce. Firma měla být podle Washingtonu zapojená do snah ruské společnosti Radioavtomatika dovážet do Ruska elektroniku. Rusko na nové sankce tvrdě zareagovalo a vydalo zákaz vstupu do země 500 Američanům včetně bývalého prezidenta Obamy.
  19:45aktualizováno  21:11

Radioavtomatika se podle amerického prohlášení specializuje na obstarávání zahraničního vybavení pro ruský obranný průmysl a od loňského postihu se jej opakovaně snaží dovážet skrze různé prostředníky.

Jedním z nich byla podle USA společnost Versvet se sídlem v Česku, která je „vlastněná a řízená“ ruskou občankou Světlanou Verchovcevovou. Sankční orgán amerického ministerstva financí OFAC dnes uvalil sankce jak na Verchovcevovou, tak na její společnost.

Versvet sídlí v Karlových Varech na Bělehradské ulici, která je v obchodně-správním centru města. Ulice se nachází v blízkosti hlavního bulváru Karlových Varů, třídy T. G. Masaryka. V okolí jsou hlavně obchody a administrativní budovy, přičemž v domech často sídlí několik firem. Kromě lázeňské zóny patří tato část města mezi nejatraktivnější.

„Dnes OFAC cílí na dodatečné jednotlivce a entity napojené na Radioavtomatiku,“ popisuje kroky tisková zpráva ministerstva financí USA. V této souvislosti zařadila na sankční seznam také dalšího ruského občana a tři firmy sídlící v Rusku. „Komponenty zakoupené těmito prostředníky přispěly k vývoji pokročilých ruských systémů konvenčních zbraní a k dalším ruským vojenským projektům,“ uvádí americká vláda.

České ministerstvo financí sdělilo, že veškeré informace o amerických krocích monitoruje Finanční analytický úřad (FAÚ), který má v ČR na starosti opatření spojená se sankcemi. Ty ale může podle platných předpisů provádět pouze u osob či subjektů na sankčních seznamech EU nebo OSN, případně na českém seznamu vycházejícím z tzv. Magnitského zákona, uvedla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

OFAC v pátek celkem zakročil proti 22 lidem a 104 subjektům „se styčnými body ve více než 20 zemích nebo jurisdikcích“. Tyto sankce znamenají, že veškerý majetek uvedených subjektů je v USA zablokovaný a že Američané nebo lidé na americké půdě mají zakázáno provádět transakce s dotyčnými subjekty, pokud k tomu nevydá povolení úřad OFAC.

Do Ruska nesmí televizní osobnosti ani Obama

Rusko v reakci na nejnovější sadu amerických sankčních opatření zakázalo vstup do země 500 Američanů včetně bývalého amerického prezidenta Baracka Obamy. S odvoláním na ruské ministerstvo zahraničí o tom informovala agentura TASS.

„Washington měl už dávno pochopit, že se žádný nenávistný útok proti Rusku neobejde bez tvrdé reakce,“ uvedla ruská diplomacie, podle které jsou na sankčním seznamu Moskvy nejen „významné osobnosti“ včetně exprezidenta Obamy, ale i současní a bývalí vládní činitelé nebo „šéfové vojensko-průmyslových podniků, kteří dodávají zbraně Kyjevu“.

Na seznamu se ale objevily i televizní osobnosti amerických stanic, jako je Stephen Colbert, Jimmy Kimmel, Seth Meyers, Erin Burnettová a Rachel Maddowová či bývalí velvyslanci Spojených států v Rusku.

Ruské ministerstvo zahraničí také podle agentury AP uvedlo, že zamítlo konzulární přístup Evanu Gershkovichovi, novináři amerického listu The Wall Street Journal (WSJ), který byl v Rusku zatčen letos v březnu a obviněn ze špionáže. Podle Moskvy to je odvetný krok za to, že Spojené státy zamítly víza ruským novinářům, kteří chtěli v dubnu doprovázet šéfa ruské diplomacie Sergeje Lavrova na cestě do sídla OSN v New Yorku.

Spojené státy dnes v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu z loňského roku zavedly nový balík opatření proti Rusku. Na svou obchodní černou listinu Washington přidal 71 převážně ruských subjektů a zavedl nové sankce proti více než 300 jednotlivců a entit v několika zemích. Je mezi nimi i společnost Versvet s.r.o. se sídlem v Česku.

29. března 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!