Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Hlavní vlnu zdražování energií mají Češi za sebou, míní analytici. Pokles cen ale nečekají

Přeprava elektrické energie. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přeprava elektrické energie. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Praha Hlavní vlnu zdražování elektřiny a plynu způsobenou loňským strmým růstem velkoobchodních cen mají české domácnosti za sebou. Shodli se na tom oslovení analytici. Pokles cen ve zbytku roku ani v roce 2020 ale neočekávají, počítají se stagnací nebo s dalším nárůstem cen, který už by ale měl být mírnější.

V posledních měsících zdražili prakticky všichni dodavatelé. Analytici už dříve odhadli, že během roku 2019 mohou některým lidem vzrůst meziročně náklady na energie až o několik tisíc korun ročně.

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor upozornil, že vývoj burzovních cen se po divokém druhém pololetí 2018 v dosavadním průběhu tohoto roku uklidnil a částečně korigoval, u plynu dokonce výrazně. „Nicméně dodavatelé ještě zdaleka nestačili promítnout celkový nárůst do svých koncových cen. Děje se to vždy se zpožděním a postupně, to je ostatně i v zájmu zákazníků. Další zdražování je ale u elektřiny nevyhnutelné, u plynu tu nutnost nevidím,“ uvedl.

Platíme víc za snahu být ekologičtější?

Hlavním důvodem růstu cen elektřiny bylo podle něj prudké zdražení emisních povolenek. „V tomto směru nečekám, že by se cena povolenek vrátila ke svým nízkým hodnotám. Ceny plynu tím netrpí - příznivě působí dobrá diverzifikace a dostatečná nabídka na trhu,“ dodal Gavor, který působí i jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2020, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí aktuálně asi 51 eur (1320 korun) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je zhruba čtvrtinový. Od začátku loňského září stagnuje cena kolem 50 eur. Loni byl meziroční růst často i více než než poloviční. Cena plynu se od začátku loňského léta pohybuje kolem 20 eur (517 korun) za MWh.

„Na konci loňského roku ceny na burze dosahovaly svého dlouholetého maxima. To se následně projevilo v očekávaném zdražení jednotlivých dodavatelů. Během letošních pěti měsíců zdražila své produkty většina významných dodavatelů. Další mírná a postupná zdražení lze ještě očekávat,“ řekl analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Suchý.

Analytik portálu TZB-info Jan Schindler míní, že pokud nynější velkoobchodní ceny elektřiny a plynu zůstanou delší dobu stejné, nebudou obchodníci většině svých zákazníků ceny dále měnit. „Budou se měnit pouze cenové nabídky pro nové zákazníky, které budou více odrážet situaci na velkoobchodním trhu,“ uvedl.

Konkurenční boj o zákazníka

Nárůst ceny elektřiny v nižších jednotkách procent očekává pro příští rok manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Letos je podle něj reálný průměrný růst o pět až sedm procent. „Obecně lze říci, že v prostředí rostoucích cen bude více zákazníků ochotných změnit dodavatele,“ sdělil.

Dodavatele elektřiny loni v Česku změnilo rekordních 570 000 lidí. „Letos u elektřiny prozatím zaznamenáváme asi o pětinu více změn proti stejnému období v loňském roce, naopak u plynu to je o 12 procent méně. Loni bylo nejvíce realizovaných změn až ve druhém pololetí, kdy byly oznámeny nové - vyšší ceny. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se bude letos trh s cenami dále vyvíjet,“ dodal Suchý z Ušetřeno.cz.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...