Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hlavní vlnu zdražování energií mají Češi za sebou, míní analytici. Pokles cen ale nečekají

Ekonomika

  11:32
Praha - Hlavní vlnu zdražování elektřiny a plynu způsobenou loňským strmým růstem velkoobchodních cen mají české domácnosti za sebou. Shodli se na tom oslovení analytici. Pokles cen ve zbytku roku ani v roce 2020 ale neočekávají, počítají se stagnací nebo s dalším nárůstem cen, který už by ale měl být mírnější.

Přeprava elektrické energie. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

V posledních měsících zdražili prakticky všichni dodavatelé. Analytici už dříve odhadli, že během roku 2019 mohou některým lidem vzrůst meziročně náklady na energie až o několik tisíc korun ročně.

Jádru věříme víc než zelené elektřině. Plán nevyužívá potenciál obnovitelných zdrojů

Analytik společnosti ENA Jiří Gavor upozornil, že vývoj burzovních cen se po divokém druhém pololetí 2018 v dosavadním průběhu tohoto roku uklidnil a částečně korigoval, u plynu dokonce výrazně. „Nicméně dodavatelé ještě zdaleka nestačili promítnout celkový nárůst do svých koncových cen. Děje se to vždy se zpožděním a postupně, to je ostatně i v zájmu zákazníků. Další zdražování je ale u elektřiny nevyhnutelné, u plynu tu nutnost nevidím,“ uvedl.

Platíme víc za snahu být ekologičtější?

Hlavním důvodem růstu cen elektřiny bylo podle něj prudké zdražení emisních povolenek. „V tomto směru nečekám, že by se cena povolenek vrátila ke svým nízkým hodnotám. Ceny plynu tím netrpí - příznivě působí dobrá diverzifikace a dostatečná nabídka na trhu,“ dodal Gavor, který působí i jako výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií.

ČEZ chce propustit zhruba 500 lidí na podpůrných pozicích. Plánuje ušetřit půl miliardy

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2020, na který se teď obchodníci nejvíce zásobí, činí aktuálně asi 51 eur (1320 korun) za megawatthodinu (MWh), meziroční nárůst je zhruba čtvrtinový. Od začátku loňského září stagnuje cena kolem 50 eur. Loni byl meziroční růst často i více než než poloviční. Cena plynu se od začátku loňského léta pohybuje kolem 20 eur (517 korun) za MWh.

„Na konci loňského roku ceny na burze dosahovaly svého dlouholetého maxima. To se následně projevilo v očekávaném zdražení jednotlivých dodavatelů. Během letošních pěti měsíců zdražila své produkty většina významných dodavatelů. Další mírná a postupná zdražení lze ještě očekávat,“ řekl analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Suchý.

Firmě ČEZ loni klesl čistý zisk o polovinu na 10,5 miliardy. Analytici čekali více

Analytik portálu TZB-info Jan Schindler míní, že pokud nynější velkoobchodní ceny elektřiny a plynu zůstanou delší dobu stejné, nebudou obchodníci většině svých zákazníků ceny dále měnit. „Budou se měnit pouze cenové nabídky pro nové zákazníky, které budou více odrážet situaci na velkoobchodním trhu,“ uvedl.

Konkurenční boj o zákazníka

Nárůst ceny elektřiny v nižších jednotkách procent očekává pro příští rok manažer společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. Letos je podle něj reálný průměrný růst o pět až sedm procent. „Obecně lze říci, že v prostředí rostoucích cen bude více zákazníků ochotných změnit dodavatele,“ sdělil.

Teplárny dodaly v zimě kvůli počasí méně tepla. Letošní období bylo podle nich nejhorší za poslední léta

Dodavatele elektřiny loni v Česku změnilo rekordních 570 000 lidí. „Letos u elektřiny prozatím zaznamenáváme asi o pětinu více změn proti stejnému období v loňském roce, naopak u plynu to je o 12 procent méně. Loni bylo nejvíce realizovaných změn až ve druhém pololetí, kdy byly oznámeny nové - vyšší ceny. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se bude letos trh s cenami dále vyvíjet,“ dodal Suchý z Ušetřeno.cz.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat