Neděle 26. září 2021, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český průmysl meziměsíčně klesl o 3,6 procenta, na vině je nedostatek součástek ve výrobě

Ekonomika

  10:23
Praha - Český průmysl v květnu proti dubnu klesl kvůli nedostatku potřebných součástek ve výrobě. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Jaroslav ŠnajdrMAFRA

Průmyslová produkce v květnu meziročně vzrostla o 25,3 procenta, ale loňský květen výrazně poznamenala epidemie koronaviru a s ní spojené odstávky a omezení. Ve srovnání s letošním dubnem, který zaznamenal rekordní růst, průmysl klesl o 3,6 procenta.

„I když na první pohled vypadají čísla z tuzemského průmyslu velmi povzbudivě, když se meziročně jeho výroba zvýšila o čtvrtinu, stále více je patrné, že se dostal na hranice svých stávajících možností,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Vysoká meziroční čísla jsou podle něj navíc ovlivněna nízkým srovnávacím základem loňského druhého čtvrtletí, a proto má smysl se spíše dívat na meziměsíční čísla. Pohled na meziroční údaje málokdy tak dobře jako tentokrát maskuje poslední vývoj, doplnil analytik Komerční banky Michal Brožka.

Tuzemský průmysl má dostatek zakázek, jejichž objem dále silně roste, upozornil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Problémem jsou ale podle něj výpadky v dodávkách dílů a surovin, jež limitují prostor pro další růst. Nedostatek součástek se projevuje především v automobilovém průmyslu, poznamenal.

Sektor se může těšit silné zákaznické poptávce, do značné míry přeorientované ze sektoru služeb, a nově také uvolnění restrikcí v tuzemsku i v zahraničí, doplnil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Průmyslové podniky však podle něj nadále trápí problémy s nábory zaměstnanců a prodlevy v dodávkách. Nebýt nedostatků v zásobování, podnikům by se otevíral prostor k mnohem silnějšímu růstu výroby, dodal.

Vzhledem k pokračujícím výpadkům v dodavatelských řetězcích, přetížených horečným globálním doháněním pandemických ztrát, bude tato situace patrně přetrvávat i v nadcházejících měsících, odhadl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Proto zachovává výhled na letošní celoroční růst průmyslové výroby o sedm procent, byť by poptávka stačila i na podstatně lepší výsledek. „Zda jej ovšem bude nakonec dosaženo, závisí nyní primárně na schopnosti firem obstarat na trhu dostatek výrobních vstupů,“ podotkl.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat