Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Český průmysl meziměsíčně klesl o 3,6 procenta, na vině je nedostatek součástek ve výrobě

Ekonomika

  10:23
Praha - Český průmysl v květnu proti dubnu klesl kvůli nedostatku potřebných součástek ve výrobě. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Jaroslav ŠnajdrMAFRA

Průmyslová produkce v květnu meziročně vzrostla o 25,3 procenta, ale loňský květen výrazně poznamenala epidemie koronaviru a s ní spojené odstávky a omezení. Ve srovnání s letošním dubnem, který zaznamenal rekordní růst, průmysl klesl o 3,6 procenta.

Pentagon zrušil obří zakázku, o kterou soupeřil Microsoft s Amazonem. Firmy mohou jít do nové soutěže

„I když na první pohled vypadají čísla z tuzemského průmyslu velmi povzbudivě, když se meziročně jeho výroba zvýšila o čtvrtinu, stále více je patrné, že se dostal na hranice svých stávajících možností,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Vysoká meziroční čísla jsou podle něj navíc ovlivněna nízkým srovnávacím základem loňského druhého čtvrtletí, a proto má smysl se spíše dívat na meziměsíční čísla. Pohled na meziroční údaje málokdy tak dobře jako tentokrát maskuje poslední vývoj, doplnil analytik Komerční banky Michal Brožka.

Tuzemský průmysl má dostatek zakázek, jejichž objem dále silně roste, upozornil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Problémem jsou ale podle něj výpadky v dodávkách dílů a surovin, jež limitují prostor pro další růst. Nedostatek součástek se projevuje především v automobilovém průmyslu, poznamenal.

Sektor se může těšit silné zákaznické poptávce, do značné míry přeorientované ze sektoru služeb, a nově také uvolnění restrikcí v tuzemsku i v zahraničí, doplnil analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Průmyslové podniky však podle něj nadále trápí problémy s nábory zaměstnanců a prodlevy v dodávkách. Nebýt nedostatků v zásobování, podnikům by se otevíral prostor k mnohem silnějšímu růstu výroby, dodal.

Volkswagen prodá svou většinu v prestižní automobilce Bugatti chorvatské firmě Rimac

Vzhledem k pokračujícím výpadkům v dodavatelských řetězcích, přetížených horečným globálním doháněním pandemických ztrát, bude tato situace patrně přetrvávat i v nadcházejících měsících, odhadl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil. Proto zachovává výhled na letošní celoroční růst průmyslové výroby o sedm procent, byť by poptávka stačila i na podstatně lepší výsledek. „Zda jej ovšem bude nakonec dosaženo, závisí nyní primárně na schopnosti firem obstarat na trhu dostatek výrobních vstupů,“ podotkl.

Autor: