Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rekordní rozpočet? Ministerstvo se při plánování ‚seklo‘ o 130 miliard

Ekonomika

  16:58
PRAHA - Výsledek státního rozpočtu za rok 2016, který skončil přebytkem 61,8 miliardy korun, podle analytiků obecně odráží dobrý výkon ekonomiky a nižší vládní investice.

Ministr financí Andrej Babiš vystoupil 3. ledna v Praze na tiskové konferenci ministerstva financí k zveřejnění výsledků státního rozpočtu za rok 2016. foto: ČTK

Jako problém vidí sestavování rozpočtu ministerstvem, a to nejen pro loňský rok, kdy se plány výrazně lišily od skutečnosti. Zároveň oceňují, že vláda peníze neutrácela za každou cenu a snažila se chovat relativně hospodárně. Schválený rozpočet za loňský rok počítal se schodkem 70 miliard korun, v roce 2015 schodek činil 62,8 miliardy korun.

KDU-ČSL chce využít část přebytku státního rozpočtu za rok 2016 k investicím.

  • Lidovci koaličním partnerům navrhnou přebytek investovat. Místopředseda KDU-ČSL by je chtěl směřovat na výstavbu vodovodů a čistíren odpadních vod. "Umím si představit využití také například na odstraňování starých ekologických zátěží na Ostravsku, ale samozřejmě také na podporu rozvoje venkova," uvedl v tiskové zprávě Jurečka.
  • Poslanec Jaroslav Klaška (KDU-ČSL) uvedl, že peníze jsou potřeba na výstavbu dálnic a silnic druhých i třetích tříd. "Je velmi důležité podpořit ekonomiku dalšími investicemi. Naše návrhy přineseme na jednání koaliční rady," uvedl.
  • Vicepremiér Bělobrádek v textové zprávě napsal, že ho přebytek těší. "Ale vláda musí nyní rozhodnout, jak ho smysluplně využít," uvedl. Za pozitivní bilanci podle něj rozpočet vděčí růstu ekonomiky, vysokým dotacím z Evropské unie a nízkým investicím, zejména v dopravě.

„Ze zveřejněných čísel vyplývá rozporuplné hodnocení. Dobrá zpráva je, že vláda evidentně neutrácela prostředky daňových poplatníků neefektivně. Špatná zpráva je, že se vládě nedařilo ve finančním plánování. Zdůrazňuji, že odchylka od schváleného rozpočtu je problémem celé vlády, nikoliv jen ministra financí,“ uvedl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Celkově lze podle hlavního ekonoma Patria Finance Jana Bureše říci, že výsledek za loňský rok odráží dobrý výkon ekonomiky v podobě vyšších daňových příjmů, a nižší vládní investice.

Babiš se pochlubil nejlepším rozpočtem od vzniku České republiky. Přebytek je téměř 62 miliard

„Přebytkový státní rozpočet je v dnešní době ekonomický jednorožec, kterého známe jen z pohádek o zodpovědném řízení státu. Nemyslím si, že je na místě kritizovat výsledek hospodaření, ale spíše jeho plánování. Rozdíl je letos oproti plánu obrovský a není možné, aby takto ministerstvo fungovalo. Letos se seklo o plus 100 miliard a v příštím roce to zase může být o minus 100,“ uvedl hlavní ekonom Chytrého Honzy František Bostl.

„Výsledek ocení zahraniční investoři i ratingové agentury“

Podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy se může ministr Babiš právem označit za nejúspěšnějšího ministra financí v novodobé historii ČR. „Výsledek ocení zahraniční investoři i ratingové agentury,“ uvedl. Na druhou stranu by se neměl dosažený přebytek přeceňovat, protože jej MF dosáhlo na úkor investičních výdajů a za pomoci ekonomického růstu. „Třetím důvodem je fakt, že se vláda s rozpočtem na loňský rok ́sekla ́ o více než 130 miliard korun,“ uvedl.

Dobré hospodaření státu by bylo možné využít na snížení daní, uvedl Štěpán Křeček z Národohospodářské fakulty VŠE. „Buďme rádi, že se státní finance zotavují. Užijme si přebytku hospodaření a buďme pyšní, že patříme mezi elitu na celém světě. Na druhou stranu si uvědomme, že mít vyšší daně a odvody, než je nezbytně nutné, škodí naší ekonomice a je projevem masochismu. Nevyužité investiční příležitosti nás sice mohou mrzet, je však lepší nějakou dobu spořit než utrácet za každou cenu a nakupovat nesmysly,“ upozornil.

Mimořádné faktory už nebudou

Zklamáním v loňském rozpočtu může být podle Richarda Knoblocha z poradenské společnosti BDO Tax relativně nízký nárůst inkasa DPH za první rok existence kontrolních hlášení. „V posledních letech téměř každý rok přibývají podnikatelským subjektům nové povinnosti v důsledku zaváděných opatření proti daňovým únikům do zákona o DPH. Bohužel tato opatření, která významně zatěžují podnikatele, nemají samy o sobě až tak zásadní dopad do zvýšeného inkasa DPH,“ uvedl.

Letos stát plánuje schodek rozpočtu 60 miliard korun. „Náš výhled předpokládá, že deficit bude nakonec nižší, a to 45 miliard,“ uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal. Podle něj to tak bude návrat k normálnímu schodkovému hospodaření. „V letošním roce totiž mimořádné faktory už pravděpodobně působit nebudou. Zároveň však očekáváme mírné oživení veřejných investic spolufinancovaných z EU,“ dodal.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat