Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Analýza: Rozdíl v kurzu mezi bankami je až 50 haléřů za euro

Koruna vs. euro.

Koruna vs. euro. foto: Shutterstock

PRAHA - Rozdíl v kurzu se mezi českými bankami pohybuje až okolo 50 haléřů za euro. Kurz eura je stěžejní i při přepočtu měn zemí mimo eurozónu na koruny. V případě Turecka, Chorvatska či Egypta je tak možné za směnu 10.000 Kč zaplatit až o 500 korun více, vyplývá z analýzy banky Creditas. Navíc nikoliv poplatky za výběr, ale kurzy měny určují, kolik klienty reálně stojí výběr cizí měny z bankomatu v zahraničí.
  13:45

Poplatky za výběr z bankomatu v zahraničí se u českých bank pohybují v rozmezí od nuly do 125 korun. Nicméně u výběrů kolem 10 000 korun to má v zásadě menší roli a rozhoduje kurz. „Klíčový je pro české turisty kurz eura. Tím se ve většině destinací platí, navíc se často používá k přepočtu z dalších měn,“ uvedl ředitel retailového bankovnictví Creditasu Jan Jeřábek. Například rodina v Egyptě, která dvakrát vybere z bankomatu egyptské libry za 10.000 korun, může podle něj ušetřit více než tisícovku.

Ekonomický růst eurozóny i celé EU zpomalil, podle analytiků se to dalo očekávat

Mezi pro Čechy nejnavštěvovanější destinace patří podle Asociace cestovních kanceláří z evropských zemí Chorvatsko, Slovensko, Itálie, Řecko a Německo. Z mimoevropských pak Egypt a Turecko. Nejčastěji používané měny českých turistů v zahraničí tak jsou vedle eura chorvatská kuna, egyptská libra a turecká lira. 

Kurz eura (devizy prodej) se k 21. května 2018 u vybraných českých bank (čtyři největší banky a tři malé) pohyboval od 25,92 Kč/EUR do 26,436 Kč/EUR. Průměr těchto bank činil 26,25 Kč za euro.

Jeřábek upozornil na to, že velký pozor je třeba při výběru z bankomatu dát na tlačítko DCC (tzv. dynamickou konverzi). „DCC v zásadě není nic jiného, než že se přepočet z dané měny provede přímo do korun. Chyták je v tom, že se tato konverze provede kurzem provozovatele daného bankomatu. A tento kurz je obvykle mnohem horší, než jakým směnu uskuteční vaše banka,“ varoval.

Při hledání bankomatů je možné využít několik způsobů

„Trend je v cizině spíše platit kartou než vybírat,“ míní mluvčí Raiffeisenbank Petra Kopecká. Češi si platby kartou oblíbili a platí tímto způsobem stále častěji, a to i menší nákupy. Podle údajů banky se počet plateb debetními kartami loni v létě meziročně zvýšil o polovinu a objem transakcí stoupl o čtvrtinu. Naopak počet výběrů z bankomatů u českých turistů loni v létě stoupl jen o pětinu. Při hledání bankomatů v cizině je možné využít online mapy, mobilní aplikace nebo navigace.

„Záleží také na směnném kurzu, podle kterého bude banka převádět platbu na koruny. Vždy je lepší využít kurz banky než obchodníka,“ dodala.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat