Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ani jedno auto Uberu neprošlo kontrolou. Firma pak inspektorům zablokovala účty

Ekonomika

  16:46
PRAHA - Řidiči využívající aplikaci Uber tvrdě narazili při magistrátní kontrole. V pátek 23. září si inspektoři zavolali jedenáct těchto „taxíků“. Deset šoférů zřejmě čekají vysoké pokuty kvůli chybějícím oprávněním, jeden z řidičů raději inspektora vysadil. Došlo i na zablokování klientských účtů.

Mobilní aplikace Uber. foto:  František Vlček, MAFRA

Pro lepší představu, co se před necelými dvěma týdny stalo: sedmi smluvním řidičům Uberu hrozí podle zjištění serveru Lidovky.cz ve správním řízení pokuta 50 tisíc korun, třem dokonce půl milionu. V prvním případě neměli šoféři živnostenská oprávnění pro provozování osobní dopravy. Další tři řidiči jej sice měli, ale chyběla jim taxikářská licence.

Nedávné prověřování přepravní služby, kterou úřady i konkurence často označují za nelegální, však mělo navíc zajímavou dohru. Uber zablokoval dvěma inspektorům z pražského magistrátu klientské účty, čímž jim ztížil případné další kontroly.

„Po poslední kontrole byly našim lidem opět zablokovány dva účty,“ řekla serveru Lidovky.cz pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Nestalo se to poprvé. Na zablokování účtů lidí, kteří řidiče Uberu kontrolovali, už magistrát upozornil na konci loňského roku.

Vztahy mezi vedením hlavního města a společností Uber, která své aktivity v Česku nazývá smluvní přepravou a její řidiči jezdí v neoznačených vozech, jsou dlouhodobě napjaté. Přesto už spolu obě strany začaly v září oficiálně jednat. Další zablokování platebních karet – jejímž prostřednictvím se služba nejčastěji objednává a hradí – ovšem můžou situaci znovu zkomplikovat.

UBER V PRAZE

 • Uber působí v Česku dva roky a za tu dobu podle svých statistik získal v Praze 250 tisíc registrovaných klientů.
 • Pro firmu jezdí smluvní řidiči, které je možné si objednat pomocí aplikace. Jejich auta jezdí bez označení taxislužby a často bez taxametru či taxikářské licence.
 • Svoji legálnost Uber obhajuje tím, že provozuje takzvanou smluvní přepravu, nikoliv taxislužbu. Firma však připustila problematičnost stávajícího právního rámce a slíbila spolupráci na jeho nastavení.
 • Podle pražského magistrátu či ministerstva dopravy je však toto pojetí autodopravy ilegální.

Zástupci Uberu opakovaně tvrdí, že klientský přístup nerušili cíleně. A to ani v tomto případě, kdy k blokaci došlo těsně po kontrole.

„Jakmile je nahlášen jakýkoliv incident, náš systém z bezpečnostních důvodů automaticky pozastaví předmětné účty do doby, než případ důkladně prošetříme - důvodem pro blokaci mohou být různé nestandardní situace, které se mohou týkat jak jízd inspektorů, tak kohokoliv jiného. To znamená, že Uber účty inspektorů neblokuje konkrétně nebo záměrně,“ uvedla mluvčí společnosti Uber Praha Barbora Polachová.

Zástupci firmy, která provozuje dopravní aplikaci, byli po konfrontování se zatím posledním zablokováním magistrátních účtů překvapeni.

„Jsme v neustálém kontaktu s magistrátem a vše je z jeho pohledu vyřešeno. V pondělí jsme obdrželi e-mailové potvrzení od pana Bureše (Jiří Bureš vedoucí magistrátního oddělení taxislužby – pozn. red.), že všechny účty (platební karty) inspektorů magistrátu jsou v pořádku a žádné jejich platební karty nejsou blokovány,“ popsala mluvčí Uberu Polachová.

Zástupkyně firmy však nezmínila e-mailovou konverzaci, která tomuto stavu předcházela. Zmíněný Jiří Bureš z magistrátu nejprve minulý týden požádal o odblokování pozastavených účtů svých podřízených. Rob Khazzam, který vede Uber ve střední a východní Evropě, mu na začátku tohoto týdne odpověděl s tím, že Uber účty prověřil a jejich platnost by měla být znovu obnovena.

Akce samolepka: řidiči taxi se natočili, jak „trestají“ šoféry konkurenčního...
Skupina pražských taxikářů vylepovala samolepky s nápisem Illegal Transport na...

Pozastavení funkčnosti zákaznických účtů, kteří používají lidé z magistrátu, má ještě jednu zajímavou rovinu. Vedení města totiž po zářijovém setkání oznámilo, že mu firma přislíbila odblokování dříve pozastavených účtů. Tuto dohodu však Uber kategoricky popřel.

„Během tohoto setkání měla paní primátorka dotazy ohledně blokování platebních karet inspektorů magistrátu. Vysvětlili jsme ji, že existují tisíce platebních karet, které jsou z bezpečnostních důvodů zablokovány, a že se na tuto problematiku podíváme. Žádná dohoda, týkající se kontrol ze strany magistrátu, však nebyla učiněna,“ mluvčí Uberu.

Na tuto interpretaci schůzky nejnověji zareagovala primátorka Adriana Krnáčová, kterou jednání Uberu zklamalo.

„Sešli jsme se před dvěma týdny a já jsem je opět vyzvala, aby svou službu zlegalizovali. Když to mohli udělat v jiných zemích, mohli to udělat i u nás. Navíc jsou zde podobné služby, které mají všechno v pořádku. Nám bylo také něco přislíbeno (odblokování účtů – pozn. red.), ale to zástupci Uberu v médiích ihned popřeli. Takto si seriózní jednání nepředstavuji,“ uvedla pražská primátorka.

KONTROLA 23. ZÁŘÍ

 • Zatím poslední magistrátní kontrola řidičů využívajících aplikaci Uber proběhla 23. září.
 • V jednom z případů nedovezl řidič inspektora na místo kontroly (na konci jízdy se úředník představí a dokončí kontrolu - pozn. red.) a raději jej předčasně vysadil.
 • U dalších deseti řidičů byl podle magistrátu prokazatelně porušen zákon o silniční dopravě.
 • Sedm šoférů Uberu nemělo živnostenské oprávnění k provozování autodopravy. Ve správním řízení, které povede příslušná městská část, jim hrozí postih až do výše 50 tisíc korun a zákaz činnosti od půl roku do dvou let.
 • Tři řidiči pak oprávnění na přepravu osob měli, chyběla jim však taxikářská licence (žlutá kartička). Trest může být v tomto případě ještě citelnější.
 • Ve správním řízení jim hrozí pokuta až do výše půl milionu korun.
 • „Kontroly jsou v celém oboru veřejné dopravy něčím naprosto přirozeným, nevyjímaje partnerské řidiče, kteří využívají aplikaci Uber. Někteří z našich řidičů nás informovali o kontrolách a jako vždy je budeme podporovat všemi možnými způsoby – protože právě řidiči jsou základem našeho podnikání,“ komentovala výsledky kontroly mluvčí Uberu Barbora Polachová.
Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat