Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Anketa mezi poslanci: Zrušení parkoviště je pro nás problém. Potřebují náhradu?

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Už 1. července přijdou poslanci a zaměstnanci sněmovny o 42 míst na Malostranském náměstí a náhradní stání v centru Prahy si zatím s pražským magistrátem nevyjednali. Z ankety serveru Lidovky.cz však vyplývá, že zrušení parkoviště pro ně nijak fatální nebude. Většina respondentů z řad poslanců se zaparkováním auta na současných vyhrazených místech problém nemá.

Někteří poslanci jsou proti tomu, aby parkoviště na Malostranském náměstí skončilo. Bez aut prý bude ošklivé a nelidské. Tvrdí to alespoň poslanec Roman Váňa z ČSSD. foto:  Petr Topič, MAFRA

Parkoviště pod chrámem svatého Mikuláše zmizí a s ním i čtyři desítky míst vyhrazených pro sněmovnu, což je více než polovina jeho kapacity. Poslancům, jejich asistentům a zaměstnancům sněmovny však zůstane 143 přidělených stání, kde můžou - v těsné blízkosti svých kanceláří - nechat auta.

Tato parkovací místa se nachází v podzemních garážích poslaneckého komplexu, podél chodníků ve Sněmovní ulici a na Malostranském náměstí. Více než 30 míst je k dispozici také v budově poslanecké ubytovny v nedaleké Nerudově ulici.

JAK PARKUJÍ POSLANCI

Jak často využíváte stání vyhrazená pro sněmovnu?

 • Často - 46 %
 • Občas - 28 %
 • Vůbec (nebo zcela výjimečně) - 26 %

Míváte tam problém se zaparkováním?

 • Ano - 12 %
 • Ne - 58 %
 • Výjimečně - 30 %

Souhlasíte se zrušením parkoviště na Malostranském náměstí?

 • Ano - 32 %
 • Ne - 41 %
 • Souhlasím, ale je třeba najít náhradu - 27 %

V anketě odpovědělo 84 ze 200 poslanců.

Jak moc se ztráta parkoviště v samém srdci historické Prahy života poslanců dotkne, zjišťovala anketa serveru Lidovky.cz. Po opakovaném dotázání odpovědělo 84 ze dvou set zákonodárců. Z výsledků vyplývá například to, že ačkoliv vedení sněmovny požaduje po politicích z pražského magistrátu alespoň 40 náhradních míst, drtivá většina motorizovaných poslanců se zaparkováním nemívá problém vůbec (58 procent) nebo jen výjimečně (30 procent). Potíže s hledáním místa mají většinou ti, co přijedou později.

„Jsem ranní ptáče, a tak se s takovými problémy nesetkávám. Přijet mezi prvními má své výhody,“ líčí středočeská poslankyně Věra Kovářová (TOP 09/STAN), která podle svých slov dojíždí do sněmovny vozem prakticky denně.

Mezi zákonodárci, kteří v anketě odpovídali, představuje určitou výjimku. Ačkoliv jezdí do práce autem, zrušení parkoviště na Malostranském náměstí nevnímá jako velký problém, přestože to parkovací kapacitu zmenší.

Proti „vyčištění“ plochy se 76 stáními se při dotazování vyslovilo 41 procent poslanců. Pro zrušení parkoviště bylo 27 procent. Dalším politikům zrušení nevadí - ale jen za předpokladu, že zástupci hlavního města najdou náhradní řešení – tedy zaberou na ulicích jiná místa. Alespoň 40.

Chceme nová místa pro auta, žádali poslanci. Zamlčeli, že mají 41 dalších

„Zrušit, proč ne, jen je potřeba spočítat, zda bude pro poslance dostatečná parkovací kapacita jinde. Nemít kde parkovat znamená omezení výkonu mandátu při hlasování,“ myslí si poslanec Milan Brázdil (nestr. za ANO), který je zároveň olomouckým zastupitelem.

Vzhledem k charakteru historické lokality neexistuje mnoho možností, kam náhradní místa požadovaná zástupci sněmovny přidat. Auta smí nyní stát například nad mikulášským kostelem v horní části Malostranského náměstí. Tam však mají část z několika desítek míst zajištěnou místní obyvatelé.

Zbývající stání na náměstí si může kdokoliv na několik hodin zaplatit v parkovacím automatu. Možností je tedy vyhrazení části této plochy nad chrámem pro potřeby poslanecké sněmovny.

Soutěžní návrhy v páteční podvečer porota představila veřejnosti. Informoval...
Malostranské náměstí v plné kráse. Bez aut by ta okolní architektura nevynikla.

„Kdybychom neomezili místní, tak se můžeme bavit o tom, že můžou být dvě místa tam, tři místa tam,“ uvažoval před časem radní pro dopravu Petr Dolínek. Po jednání v dubnu, kdy se radní sešel mimo jiné s kancléřem sněmovny Petrem Kynštetrem, už k další schůzce podle Dolínka nedošlo.

CO NOVÉHO?

Jednání Kanceláře Poslanecké sněmovny se zástupci hlavního města a Prahy 1 stále probíhají, proto nemůžeme jejich výsledek zatím předjímat a k průběhu jednání se vyjadřovat.

Martina Lustigová, tiskový odbor sněmovny

Z ankety mezi poslanci vyplývá, že auto k cestě do práce využívají poměrně často, ačkoliv mají nárok na proplacení nákladů na cestování hromadnou dopravou, která je vzhledem k umístění poslaneckého sídla nejsnazším a nejšetrnějším způsobem cestování do práce. Jiný případ jsou pochopitelně situace, kdy zákonodárci a další lidé ze sněmovny přijet autem nutně potřebují.

Často tento způsob dopravy využívá 46 procent poslanců, občas pak na vyhrazených místech pro sněmovnu zaparkuje 28 procent poslanců.

Malostranské náměstí bez aut. Poslanci žádají výjimku, chtějí tam parkovat dál

Zbývajících 26 procent jsou buď Pražané jezdící raději metrem či tramvají (stanice jsou v docházkové vzdálenosti od sněmovny) nebo přespolní zákonodárci, kteří do Prahy jezdí například vlakem. Popřípadě autem do metropole dojedou a nechají jej stát u pronajatého bytu.

Samostatnou kapitolou jsou samozřejmě poslanci-ministři, které vozí vlastní řidiči a nelze je do statistiky objektivně započítat.

Zrušení parkoviště na Malostranském náměstí souvisí s plánem na proměnu tohoto historického prostoru. Magistrát i radnice Prahy 1 počítají s tím, že jeho plocha bude sloužit více jako občanský prostor. Poslanci třeba často připomínali, že by rádi, aby se na náměstí vrátila socha maršála Václava Radeckého, která tam stála do roku 1918.

Autor:

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.