Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Anketa: Nový zákoník má spoustu výhod, přijdou ale soudní 'kotrmelce'

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Nový občanský zákoník i zákon o obchodních korporacích začnou platit na začátku ledna. Nejvíce ze všeho ovlivní chod tuzemských firem. Lidové noviny se proto zeptaly podnikatelů, jaká je největší výhoda nové právní normy a jakou největší komplikaci nový zákoník přinese.
Hlavně však ztratila dobrou pověst, vypadá to. Tedy pokud nějakou měla.

Hlavně však ztratila dobrou pověst, vypadá to. Tedy pokud nějakou měla. foto: Lidové noviny

Petr Liška

šéf úseku právní služby České spořitelny
Komplikací je skutečnost, že od přijetí zákonů do jejich účinnosti je velmi krátká doba na pochopení souvislostí nové úpravy a na přípravu navazujících předpisů. Pozitiv nových kodexů je řada, například zjednodušení úpravy některých oblastí, větší dispozitivnost a podobně.

Michal Pich

majitel sítě realitních portálů Reality Čechy a Reality Morava
Katastr nemovitostí bude muset od nového roku informovat majitele nemovitostí o všech změnách, ke kterým by mělo dojít. Toto opatření omezí podvody s nemovitostmi a podvodné zápisy do katastrů. Nevýhodou ale je, že zpomalí řízení. Od ledna už nepůjde zapisovat do katastru nemovitostí rozestavěné stavby, což může znamenat významnou komplikaci při čerpání hypotečních úvěrů.

Martin Lakomý

šéf oddělení péče o zákazníky, Alza.cz
Komplikace spatřujeme v nejednoznačnosti výkladu délky záruční doby a především v tom, že nás velmi pravděpodobně čekají ještě další zpřesňování a případné dodatečné změny. Mezi výhody, které zákazníci ocení, pak bezpochyby patří například povinnost prodávajícího zveřejnit na webu formulář pro odstoupení od smlouvy.

Ondřej Procházka

provozní ředitel internetového obchodu CZC
Komplikace vidíme ve změnách podmínek reklamací a v tom, že budou jasně specifikovaná pravidla pro nákup přes internet. Důležité je například upřesnění, kdy vzniká kupní smlouva. Pro zákazníky je pak výhodou i skutečnost, že budou moci nově žádat o přiměřenou slevu z kupní ceny místo reklamace. To ale navýší administrativní zátěž a přinese nové náklady. Nekumulování záruční doby je pak pochopitelně výhodné pro obchodníky, pro zákazníky už méně. Pro obchodníky je pak jednoznačnou výhodou i určení zákonného termínu, do kdy musí zákazník v případě odstoupení od smlouvy vrátit zboží. Dosud stačilo doručit prodejci záměr, nyní přibude povinnost zboží do 14 dnů fakticky vrátit.

Jan Klouda

ředitel právního oddělení Vodafone
Výhodou je odklon od současného formalistického pojetí soukromého práva, které nahrávalo hledačům skulinek pro obcházení zákona a neplnění uzavřených smluv. Nevýhodou je právní nejistota vyvolaná neobvyklým pojmoslovím. Pro běžného občana se zřejmě stane nezbytností konzultovat s advokáty, neboť běžné právní vztahy se mění zásadně.

Karel Havlíček

šéf Asociace malých a středních podniků
Jednoznačnou výhodou je zjednodušení fungování společností s ručením omezeným i akciovek. Zejména doposud komplikované převádění podílů u s. r. o. by mohlo být oživením u malých firem, docela zajímavě zní i institut kmenových listů. Za dobrý krok považuji například i nakládání se stavbou pouze společně s pozemkem nebo třeba vznik svěřeneckého fondu. Za nevýhodu lze považovat vyšší odpovědnost statutárních orgánů, pozor si budou muset dát prodejci přes internet a zásilkové obchody, za nešťastné považuji vztahy pronajímatel-nájemce, dojde-li k prodeji nemovitosti. Zmatení určitě budou notáři, tam je mnoho věcí nedořešeno.

SERIÁL NOVÝ OBČANSKÝ ZÁKONÍK

24. 12.

25.12.

26.12.

27.12.

28.12.

  • Dvouletá záruka na některé zboží skončí
  • Smlouvy budou volnější a závaznější

29.12.

  • Anketa LN: výhody a komplikace zákoníku

Miroslav Uřičař

ředitel právního útvaru T-Mobile
Výhodou je odstranění dosavadní duality občanský/obchodní zákoník. Myslím, že mnozí „neprávníci“ si často ani neuvědomují, že v současnosti existují například dvě verze kupní smlouvy či smlouvy o dílo - jedna podle občanského a druhá podle obchodního zákoníku, nemluvě o duální úpravě právních institutů, jako je třeba promlčení. S novým občanským zákoníkem tyto duality odpadnou.

Největší komplikací nového zákoníku výkladová praxe soudů - osobně odhaduji, že potrvá minimálně 5-10 let, než se aspoň trochu ustálí. Během této doby se jistě dočkáme různých právních „kotrmelců“, nemluvě o novelách občanského zákoníku, které zejména v prvním roce účinnosti očekávám.

Pavel Juříček

majitel a generální ředitel Brano Group
Žádné významné výhody nevidím. Nejdůležitější je, jak bude výklad práva fungovat, to je největší otazník. Hodně bude záležet na soudech a jednotlivých precedentech.

Miroslav Jonáš

obchodní ředitel M&M reality holding
Přínos spatřuji v dispozitivnosti ustanovení většiny smluv, v lepší možnosti vymáhání odpovědnosti za škodu či úprav spolupráce se smluvními partnery. Soudy ale nebudou mít judikáty, a proto nebude právní jistota toho, jak budou prvoinstanční soudy v rámci sporu rozhodovat.

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat