Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Anticenu Sexistické prasátečko získala firma, která přeřízne vše

Ekonomika

  16:43
BRNO - Anticenu Sexistické prasátečko udělovanou za necitlivé zobrazení ženy v reklamě dnes získala reklama firmy S&Ř, CH Kovo, která se zabývá řezáním, vysekáváním a ohýbáním plechu. Pro reklamu, která fotku téměř svlečené ženy doplňuje textem "Přeřízneme, ohneme vše dle Vašeho přání", hlasovalo ve veřejném hlasování 130 lidí z celkem 411. Soutěž pořádá hnutí NESEHNUTÍ.

Internetová reklama foto: ČTK

"Jde o klasickou sexistickou reklamu, která kombinuje sexuální narážku s ženskou nahotou prezentovanou v duchu pornografických konvencí," komentoval "vítěznou" reklamu Petr Pavlík z Univerzity Karlovy v Praze.

sexistická reklama

Na druhé místo zařadila veřejnost reklamní billboard firmy Pila Pasák s motivem ženy s vystrčeným pozadím a heslem "Na to si musíte sáhnout" a na třetí místo leták firmy Spilka interiéry, která vyzývá k vyhození staré a pořízení nové - ne, jak by obrázek napovídal - ženy, ale skříně.sexistická reklama

Své slovo v soutěži měla i odborná porota, která hlavní cenu udělila firmě VAŠSTAV. Sexistické reklamy se podle odborníků vyznačují stereotypním zobrazováním pohlaví v reklamě. V českém prostředí jsou touto skupinou nejčastěji ženy.

sexistická reklamaReklamy často využívají zobrazení sexualizovaného těla bez souvislosti s propagovaným výrobkem. Časté je rovněž využití zjednodušujících představ o ženách nebo mužích - ženy jsou spojovány s praním prádla, muži s opravou domu a podobně.

Záměrem soutěže Sexistické prasátečko nebylo podle jejích organizátorů firmy odsoudit, ale upozornit je na to, že jejich reklamy mohou někoho urážet. Řada firem si to podle aktivistů vůbec neuvědomuje.

sexistická reklama"Rádi bychom vtipnou formou ukázali, že nejenom nahé ženy nebo muži upoutají pozornost potenciálních zákazníků, ale hlavně vtipné reklamy, které boří zažité stereotypy a klišé, se nejlépe vryjí do paměti," uvedla za organizátory Petra Havlíková.

Podle Kristýny Pešákové bude hnutí předávat anticeny pozvaným firmám dnes večer. "Zatím nevíme, jak zareagují," řekla ČTK. Loni si prý majitel nočního klubu Belveder, jehož firma se stala vítězem soutěže, cenu převzal, nicméně kontroverzní reklamu nestáhl.

Autoři: ,