Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Antimonopolní úřad zrušil zakázku Pražského dopravního podniku na geotechnický dozor při stavbě metra D

Ekonomika

  16:54aktualizováno  18:26
Brno - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil soutěž pražského dopravního podniku na komplexní geotechnický monitoring při stavbě metra D v úseku z Pankráce do stanice Olbrachtova. Upozornil na to server Seznam Zprávy a potvrdil to mluvčí úřadu Martin Švanda.

DPP nyní provádí geologický průzkum stavby metra D a již zažádal o stavební povolení na první úsek. Svou novou výtvarnou podobu kromě Sídliště Krč již mají i stanice Pankrác a Olbrachtova. foto: facebook.com/prazskaintegrovanadoprava

Rozhodnutí není pravomocné, lze proti němu podat rozklad. Dopravní podnik (DPP) rozhodnutí analyzuje a posuzují jej najatí právníci. Na stavbu metra D podle šéfa odboru komunikace DPP Daniela Šabíka nemá vliv.

Podle rozhodnutí úřadu se již dříve podnik vyjádřil tak, že v zadávací dokumentaci byla uvedena specifikace proto, že jiný systém by požadované podmínky nesplnil, a proto projektant tento systém rovnou předepsal. „Dle zadavatele poskytovatel dat pro tento systém nabízí snímky za ceníkové ceny ve standardizovaných formátech, a všichni účastníci tak měli rovnost v možnosti podání nabídkových cen,“ píše se v rozhodnutí.

Důvodem zrušení zakázky bylo uvedení konkrétní značky výrobku v zadávacích podmínkách. „Zadavatel stanovil technické podmínky prostřednictvím přímých odkazů na využití radarových snímků TerraSAR-X, aniž by to bylo odůvodněno předmětem veřejné zakázky a aniž by stanovení technických podmínek nemohlo být bez použití odkazu na tyto konkrétní radarové snímky dostatečně přesné nebo srozumitelné,“ řekl Švanda webu.

Předpokládaná cena zakázky byla přibližně 890 milionů korun. Úřad rozhodl tento týden,zatím běží lhůta pro podání rozkladu.

„Rozhodnutí ÚOHS jsme obdrželi a v tuto chvíli jej analyzujeme. Rozhodnutí zkoumá i externí advokátní kancelář, která tuto veřejnou zakázku po právní a procesní stránce pro DPP připravovala a za její formální správnost a soulad s legislativou ČR nese plnou odpovědnost,“ uvedl Šabík. „V této chvíli nebudeme předjímat, jaké další kroky v této záležitosti podnikneme, nicméně jsme připraveni veřejnou zakázku vypsat znova,“ dodal.

Rozhodnutí nemá v tuto chvíli podle Šabíka vliv na stavební řízení na stavbu metra v úseku Pankrác D - Nové Dvory. „Předpokládáme, že nepravomocné stavební povolení bychom mohli získat na přelomu prosince a ledna, pravomocné pak na jaře nebo na začátku léta příštího roku,“ řekl.

Zakázku na výstavbu metra D provázejí potíže. Letos v červenci antimonopolní úřad zakázal dopravnímu podniku uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem a o zakázce vede prvostupňové řízení.

Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard Kč. Nabídky mohli zájemci podávat do konce dubna, dopravní podnik lhůtu kvůli vyhlášení nouzového stavu prodloužil. Stavba měla podle původních odhadů začít v posledním čtvrtletí letošního roku, měla by trvat 7,5 roku.

Nová linka metra má spojit Písnici a náměstí Míru. V první fázi vznikne trasa mezi stanicemi Pankrác, Nové Dvory a Depo Písnice, budou na ní jezdit vlaky bez řidiče. Náklady se odhadují na 57 miliard korun.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat