Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Aplikace shrne článek do 400 znaků. Nápad zaujal i celebrity

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Britský teenager Nick D'Aloisio vymyslel mobilní aplikaci Summly, která dokáže obsah článků shrnout do zhruba 400 znaků. Nápad zaujal světové celebrity i byznysmeny, kteří svými investicemi přispěli k vývoji aplikace.

Ashton Kutcher foto: Reuters

Čeští odborníci na nová média, které oslovila ČTK, vnímají novinku skeptičtěji. "Je to zajímavý nápad, ale spíš jako kuriozita, ne něco, co by podle mého názoru zásadně změnilo tvář zpravodajství," řekl novinář Miloš Čermák.

Strojový jazyk

Pozoruhodný je podle něj právě algoritmus, který zcela bez zásahu "lidské ruky" umí text zkrátit na požadovanou délku. "Bohužel to je někdy poznat. A mně osobně ta aplikace nebaví právě z toho důvodu - ten jazyk je opravdu hodně strojový," podotknul Čermák.

Impulsem k vytvoření Summly byla bezradnost středoškoláka D'Aloisia z obrovského množství internetových informací, ze kterých potřeboval shrnout to nejdůležitější. Pokusil se o to prostřednictvím aplikace Trimit, kterou po investiční injekci od hongkongského miliardáře Li Ka-shinga ve výši několika set tisíc amerických dolarů loni v prosinci přepracoval v Summly.

Aplikaci si stáhla i Yoko Ono

První prototyp zaregistroval 200 000 stažení. Letos v listopadu D'Aloisio, do jehož nápadu investoval i hollywoodský herec Ashton Kutcher nebo umělkyně Yoko Ono, odhalil vylepšenou verzi. Ta například nabízí inovované funkce u sdílení zkráceného obsahu do sociálních sítí.

Vdova po Johnu Lennonovi Yoko Ono

Vdova po Johnu Lennonovi Yoko Ono

Zatímco v angličtině může text upravený aplikací Summly působit kostrbatě, v české verzi by byl pravděpodobně rovnou k smíchu. "Všechny podobné aplikace, které nějak automaticky zpracovávají obsah, jsou uzpůsobené pro anglosaské prostředí. Velmi dobře fungují s anglickými texty, ale v češtině nebo jiných komplikovaných jazycích většinou poskytují komické výsledky," řekl ČTK Filip Rožánek z oddělení Nová média Českého rozhlasu.

Aby Summly, která pracuje s matematickou analýzou textu, fungovala v češtině, musela by získat podobnou databázi klíčových slov a jejich vztahů, jakou má k dispozici v angličtině. "Ani v angličtině však výstupy Summly nejsou dokonalé, často postrádají kontext, čeština je kvůli své složitosti, časování a skloňování pro strojové zpracování ještě náročnější," vysvětlil Schön.

'Ruční" práce

Shrnout český text do několika set znaků se tak zatím daří jen při použití "ruční" práce. V rámci projektu Emot se o to snaží studenti žurnalistiky na FSV UK, kteří na webu zveřejňují aktuální zprávy shrnuté do 300 znaků plus titulek. "Navíc se na emotu může 'hlasovat' o emocích, které ty zprávy vzbuzují, jestli vás 'rozzlobila', 'potěšila' atd.," uvedl Čermák, který na projektu pracuje se svými studenty.

Z emotivního hodnocení pak vychází zajímavé statistické výstupy, jako je například "nejsmutnější" či "nejveselejší" den nebo nejzábavnější zprávy. Mezi ně se například zařadil článek s titulkem "Ruské domácí spotřebiče jsou zmatené. Medveděv jim zrušil zimní čas".

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte
První kroky: Deník, který uchová jedinečné vzpomínky ze života dítěte

Napište sobě a svému dítěti příběh začátku nového života se všemi drobnými obyčejnostmi, které přirozeně zapomínáme. Vznikne tím unikání rodinná...

Mohlo by vás zajímat