130 let
Aplikace Tečka je funkční na telefonem Apple i těch s Androidem.

Aplikace Tečka je funkční na telefonem Apple i těch s Androidem. | foto: Aplikace Tečka

Téměř půl milionu lidí si již stáhlo aplikaci Tečka. Slouží jako průkaz bezinfekčnosti

Ekonomika
  •   13:42
Praha - Aplikaci Tečka, pomocí které mohou lidé od konce června prokazovat očkování proti koronaviru či test, si do nedělního rána stáhlo 498 000 lidí. Na twitteru to uvedli zástupci Chytré karantény.

Počet úmrtí spojených s covidem-19 ve světě přesáhl čtyři miliony, uvedla agentura Reuters

Potvrzení o bezinfekčnosti musí lidé dokládat při návštěvě některých akcí či při cestování. Aplikace je dostupná od 30. června, nejprve si ji mohli stáhnout majitelé telefonů s operačním systémem od firmy Apple, v podvečer pak byla k dispozici i pro mobilní telefony se systémem Android.

„Appku Tečka, která slouží jako průkaz bezinfekčnosti, si do dnešního rána stáhlo 498 tisíc lidí,“ uvedla Chytrá karanténa. Její zástupci vybízejí, aby si aplikaci do mobilních telefonů stáhli další lidé, na jejich twitteru jsou odkazy pro telefony se systémem Android i pro iPhony.

Aplikace funguje buď pasivně pro uložení vydaného certifikátu, nebo je aktivně propojená s databází Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a o výsledky nového testu nebo podanou vakcínu se sama automaticky aktualizuje. Podle údajů z App Store je v aplikaci možné evidovat potvrzení i pro více lidí najednou. U certifikátů se rovněž zobrazuje, kolik času například zbývá do vypršení platnosti testu na covid-19.

Od vakcín odrazuje pětice strachů. Proti očkování se staví skoro každý pátý Čech

Za první den si aplikaci Tečka pro uložení certifikátu podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) stáhlo více než 280 000 lidí.

Vedle aplikace je i nadále možné prokazovat bezinfekčnost i papírovým dokladem. Potvrzení o tom, kdy dostali vakcínu, kdy měli negativní test na covid-19 nebo kdy se u nich nákaza prokázala, si lidé mohu dál například stáhnout i z Očkovacího portálu občana.

V minulosti byla kvůli epidemii koronaviru spuštěna například aplikace eRouška, která měla původně pomoci s trasováním, později pak k anonymnímu varování uživatele, že se mohl setkat s nakaženým člověkem. Podle odborníků však u veřejnosti příliš důvěry nezískala.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás