Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Apple i Samsung v mobilním světě slábnou. Na jejich pozice se tlačí čínští dravci

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Mezi nejprodávanější chytré telefony se prosazují značky, které jsou evropským zákazníkům téměř neznámé. První dvě příčky sice patří tradičně Samsungu a Applu, za nimi se ale strhává velký boj.

Huawei. foto: Reuters

Celosvětový trh se smartphony přinesl v prvním čtvrtletí letošního roku nečekaná překvapení. Dramatický růst z minulých let se zastavil a někteří hráči překvapivě ztrácejí půdu pod nohama. Výrazný meziroční propad zaznamenal Apple a do první pětky se prosazují značky, které jsou evropským zákazníkům v podstatě neznámé.

Data o trhu chytrých telefonů tradičně zveřejňují analytické společnosti Gartner a IDC. Ačkoli se jejích údaje místy rozcházejí, v obou případech ukazují na nové trendy. Čísla od Gartneru tvrdí, že za letošní první čtvrtletí se prodalo celkem přes 349 milionů chytrých telefonů, což představuje meziroční nárůst 3,9 procenta. IDC vykazuje 334,9 milionu a podle statistik této firmy se tak růst trhu zcela zastavil. Jisté je, že překotný růst z minulých let ustal, a zdá se, že se v této oblasti již nebude opakovat.

To ostatně ukazují i výkony největších světových výrobců. Korejský Samsung je stále neohroženým králem trhu s téměř čtvrtinovým tržním podílem, jenže firmě se meziročně v podstatě nepodařilo prodat žádné smartphony navíc. Pořád je na tom ovšem Samsung mnohem lépe než druhý Apple, jehož prodeje se podle Gartneru meziročně propadly o téměř devět milionů kusů a podle IDC dokonce o deset milionů. Tržní podíl americké firmy tak spadl k patnácti procentům.

Naopak se velmi dobře dařilo čínskému Huaweii, který zvýšil své prodeje o více než polovinu, v absolutní hodnotě prodal letos v prvním kvartálu o deset milionů smartphonů více než vloni. Jeho tržní podíl tak už vystoupal přes hranici osmi procent, a pokud bude firma v růstu i nadále úspěšná, může se brzy přiblížit Applu.

Od něj ji zatím dělí přes 20 milionů prodaných kusů za čtvrtletí, ovšem manažeři firmy si myslí, že by nemělo jít o nic nezvládnutelného. Kevin Ho, prezident divize mobilních telefonů, se v rozhovoru pro magazín Index LN vyjadřuje dokonce v tom smyslu, že firma chce být v dohledné době světovou jedničkou.

Prodeje chytrých telefonů v prvním čtvrtletí roku 2016

Přitom ještě před rokem nebo dvěma to vypadalo, že by Huawei mohl být naopak ohrožován konkurenty ze spodních pater žebříčku, nahoru se dralo například raketově rostoucí Xiaomi, které v jednu dobu předběhlo Huawei i na domácím trhu v Číně. Jenže i tam se zájem zákazníků hodně přelévá a Xiaomi zatím příliš neřeší expanzi na zahraniční trhy, kde jsou jeho telefony k dostání většinou jen neoficiálně.

Podle Gartneru se tak Xiaomi sice udrželo v první pětce, ale patnáct milionů prodaných kusů představuje minimální nárůst. Ve statistikách Gartneru tak bylo Xiaomi přeskočeno firmou Oppo, která meziročně navýšila prodeje o deset milionů kusů na celkem 16,1 milionu. Ve statistice IDC je na tom Oppo s 18,5 milionu ještě lépe a Xiaomi přepustilo místo další u nás víceméně neznámé značce, Vivo. Že je trh velmi rozdrobený, ukazuje i to, že na ostatní výrobce, kteří se nevešli do první pětky, připadá podle Gartneru téměř 45 procent trhu.

Již dávno z první pětky vypadly tradiční značky jako Sony, HTC nebo LG, které bojují o zákazníky stále obtížněji. Nově se do boje podle všeho vrátí i Nokia. Naopak dobojováno je, zdá se, na trhu mobilních operačních systémů. Android drtivě vládne s tržním podílem 84,1 procenta, systému iOS od Applu patří 14,8 procenta trhu. Z mobilních Windows se v prvním čtvrtletí letošního roku stala naprosto okrajová záležitost, podíl se propadl na pouhých sedm desetin procenta.

Čínský Huawei chce být světovou jedničkou. Rozhovor se šéfem divize chytrých telefonů Kevinem Ho čtěte již v pondělí v novém vydání magazínu Index LN. Na stáncích s vydáním Lidových novin.

Nové vydání magazínu Index LN vychází 6.6. v Lidových novinách

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...