Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Apple míří k zásadnímu milníku. Vyhlíží miliardtého majitele ikonického iPhonu

Ekonomika

  6:00
SAN FRANCISCO/PRAHA - Apple se přiblížil zásadnímu milníku, který je význačný nejen pro firmu s nakousnutým jablkem ve znaku, ale i pro celý trh. Společnost se přiblížila hranici miliardy prodaných kusů ikonického telefonu iPhone. Podle analytiků v posledním, třetím čtvrtletí prodala kolem 40 milionů přístrojů.

Kdo to bude? foto: Reuters

Od 9. ledna 2007, kdy spatřil světlo světa první iPhone, který obecenstvu představil sám zakladatel společnost Steve Jobs, se jich tak po celém světě prodalo asi 987 milionů kusů. Více než polovina – tedy asi 566 milionů – přitom připadá na poslední dva a půl roku. Číslo však může být ještě mírně odlišné. Apple by měl totiž své čtvrtletní výsledky představit teprve dnes na tiskové konferenci.

Apple i Samsung v mobilním světě slábnou. Na jejich pozice se tlačí čínští dravci

Pro nadcházející čtvrtletí, počínající červencem, přitom experti očekávají rovněž prodeje asi 40 milionů těchto telefonů. To v průměru na jeden měsíc znamená přibližně 13 milionů kusů. Jinými slovy, miliardtý iPhone bude pravděpodobně prodán tento týden, jestliže se tak už nestalo, napsal britský list The Financial Times.

Miliarda je nový milion

„Miliarda je nový milion,“ konstatoval pro list Benedict Evans, partner ve společnosti Andreessen Horowitz, která investuje do nadějných firem, vsadila například na Facebook, Twitter či Buzzfeed. Podle Evanse je třeba číslo srovnat a dát do kontextu.

Například počty prodaných iPhonů se blíží číslu prodaných japonských digitálních fotoaparátů. Těch bylo od roku 1999 do roku 2015 prodáno na 1,1 miliardy, kumulativní číslo prodaných PC od roku 1981 dosáhne v letošním roce asi pěti miliard a například finský výrobce telefonů Nokia na svém vrcholu sil v roce 2010 prodal za jediný rok 453 milionů mobilních zařízení.

Srovnání jednotlivých iPhoneů.
Telefony iPhone 5S představené čínským novinářům.

Nicméně číslo ukazuje ještě na jednu věc: nasycení trhu zařízeními od společnosti Apple. Podle analytiků má ve 3. čtvrtletí prodej iPhonů meziročně klesnout o asi 15 až 18 procent. Loni se jich přitom prodalo 47,5 milionu. Vůbec poprvé Apple přiznal meziroční pokles prodejů svých mobilních zařízení teď v dubnu, kdy oznamoval výsledky za 2 .čtvrtletí.

Apple čelí protivětru

Může za to i jeden z loňských modelů – levnější a menší iPhone SE. Právě ten dle analytiků kanibalizuje na prodejích dražších a větších telefonů z nabídky společnosti Apple. To ostatně potvrzuje klesající zájem o větší zařízení s označením Plus. V březnu klesly prodeje modelů Plus o devět procent, v červnu pak o dalších šest procentních bodů.

Jen samotná „novinka“ od Applu za to ale nemůže. Šéf společnosti Tim Cook dává vinu, jak sám říká, „silnému ekonomickému protivětru“. Ten způsobuje, že lidé si starší modely nechávají delší dobu než v minulosti, což platí třeba pro Spojené státy, a naopak zákazníci například v Číně se bojí dalšího hospodářského vývoje v zemi.

Vývoj prodaných telefonů iPhone

Spasit společnost nemá ani očekávaný iPhone 7, jehož představení se čeká v týdnu po 12. září. Podle dostupných informací a spekulací by se nový přístroj neměl příliš lišit od poslední generace nesoucí označení 6s. Nabídnout by měl rychlejší procesor, LTE a wi-fi pro přenos dat a začínat má na kapacitě úložiště 32 GB. Očekává se ale jen růst v řádu nižších jednociferných čísel.

Všichni však vyhlížejí rok 2017, kdy má telefon oslavit desáté výročí a nový model by měl obsahovat množství novinek. „Vidíme řadu revolučních inovací, které by mohl za rok Apple představit, zvláště pak co se týče displeje či životnosti baterie,“ napsali například analytici banky Morgan Stanley s tím, že se investoři na novinku roku 2017 těší čím dál víc.

Autor:

Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč
Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč

Jsou snad už Vánoce? Pro nás v eMimino.cz ano! Značka Electrolux pro tři z vás připravila krásnou nadílku v podobě všestranného vysavače, který...

Mohlo by vás zajímat