Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Apple dá majitelům zpomalených iPhonů na výběr. Kritizovanou funkci budou moct vypnout

Ekonomika

  11:30
CUPERTINO/PRAHA - Apple ustoupil. A to se nestává často. Šéf společnosti Tim Cook slíbil, že v příští aktualizaci operačního systému budou moci majitelé iPhonů deaktivovat funkci, která u starších telefonů záměrně způsobovala zpomalování přístroje. Apple omezením výkonu podle dřívějších vyjádření šetřil stárnoucí baterie, nicméně toto vysvětlení se u uživatelů nesetkalo s velkým pochopení a na výrobce se sesypalo několik hromadných žalob.

iPhone X foto: Apple

V rozhovoru pro ABC News Tim Cook prozradil, že nová verze systému iOS vyjde příští měsíc ve verzi pro vývojáře a posléze se jí dočkají i všichni ostatní uživatelé. „Umožníme lidem sledovat kondici jejich baterie, takže je to velmi, velmi transparentní řešení,“ prohlásil Cook.

Operační systém bude rovněž upozorňovat majitele přístroje, když bude iPhone automaticky snižovat svůj výkon ve snaze předejít neočekávanému vypnutí v důsledku rychlého vybití baterie. „Ale pokud se vám to nelíbí, můžete to vypnout,“ řekl Cook s tím, že to ovšem Apple nedoporučuje.

Je tak otázkou, zda si tímto krokem rozhněvané zákazníky společnost udobří. Hlavní problém byl totiž v tom, že Apple o této funkci neinformoval a byla objevena jen shodou náhod. Výrobce pak až v průběhu prosince pod tíhou důkazů přiznal, že skutečně své starší přístroje zpomaluje a uživatelům se to jen nezdá.

Dočkáme se už v březnu

Pokud se nová verze operačního systému iOS dostane k vývojářům už začátkem února, jak Apple slibuje, veřejnost by se jí mohla dočkat v průběhu března. Výrobce už dříve jako gesto dobré vůle zlevnil výměnu baterií, která rovněž zajistí, že starší zařízení bude využívat svůj maximální výkonnostní potenciál.

Cook v rozhovoru nyní připustil, že měl být Apple v celém problému otevřenější a dát zákazníkům jasně vědět, že taková funkce existuje. Výrobce však už dříve rázně popřel, že by své starší přístroje zpomaloval proto, aby zákazníky přiměl koupit si novější model. Podle Cooka firma věří tomu, že zpomalení výkonu ve kvůli prodloužení výdrže baterie je prospěšné. Výrobce měl podle něj vždy ty nejlepší úmysly a myslel výhradně na dobro zákazníků. Současně se ale omluvil všem, kteří mají snad pocit, že Apple udělal něco nekalého.

Kterých modelů se zpomalování týká?

Podezření, že společnost záměrně zpomaluje starší iPhony, respektive omezuje jejich maximální výkon, se objevovala velmi dlouho. V prosinci minulého roku pak několik nezávislých testů prokázalo, že starší telefony se povedlo jejich majitelům “zázračně” zase zrychlit tak, že nechali vyměnit baterii. Poprvé se tedy ukázalo, že klesající výkon souvisí se stářím a kapacitou baterie a není zapříčiněn jen skutečností, že operační systém jako takový je stále náročnější, a po každé aktualizaci proto iPhone těžkopádnější.

Těsně před Vánoci pak Apple přiznal, že své starší mobily skutečně omezuje a vysvětlil také, proč se tak děje. Když se výkon softwarově sníží, spotřebovává telefon méně energie. Výrobce toho aktivně využívá u starších nebo málo nabitých baterií. Mobil tak vydrží déle v provozu za cenu zpomalení.

Bez povšimnutí a upozornění uživatelů Apple začal tuto funkci využívat od ledna 2017. Vliv má na modely iPhone SE, 6, 6S a 7. Týká se přitom samozřejmě i větších variant, které firma označuje přívlastkem Plus. Podle testů může tato funkce zpomalit výkon mobil až o polovinu. Děje se tak však vždy v závislosti na stavu baterie. I proto netrpělivým zákazníkům Apple radí nechat si vyměnit baterii za aktuálně výhodnější cenu, čímž se výkon zařízení vrátí do normálu ještě před novou aktualizací operačního systému.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat