Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Apple představil iPhone 5C, je levnější a barevnější

USA

  19:35
SAN FRANCISCO - Společnost Apple představila nové chytré mobilní telefony iPhone, které nahradí dosavadní model iPhone 5. Jedním z nich je levnější model s názvem iPhone 5C. Zařízení má plastový kryt dostupný v pěti barvách - zelené, modré, žluté, růžové a bílé. Druhý model iPhone 5S má dokonalejší čip a nově snímač některých biometrických údajů, který má zlepšit bezpečnost operací na telefonu.

Phil Schiller prezentuje nový iPhone 5C. foto: ČTK

Apple s novými přístroji přichází v době, kdy se potýká s klesajícím podílem na trhu a čelí kritice kvůli nedostatečným inovacím. Nové modely budou v obchodech ve vybraných zemích za deset dní.

"Barevný" iPhone 5C má displej s úhlopříčkou čtyři palce (zhruba deset centimetrů) a fotoaparát s rozlišením osm megapixelů. Telefon 5C s pamětí 16 GB bude v USA stát se smlouvou na dva roky 99 dolarů (zhruba 1900 Kč). Model iPhone 5C s pamětí 32 GB bude za stejných podmínek stát 199 dolarů (zhruba 3800 Kč).

Nový iPhone bude až čtyřicetkrát rychlejší

Společnost zároveň představila nástupce posledního modelu iPhone 5 s názvem iPhone 5S. Dostupný bude kromě zlaté a stříbrné také ve "vesmírně šedé". Stejně jako levnější model má čtyřpalcový displej. Na rozdíl od něj však skýtá dokonalejší hardware, konkrétně nový čip A7. Zařízení je zároveň prvním chytrým telefonem s 64bitovým čipem, uvedl web cbsnews.com. Podle viceprezidenta společnosti Phila Schillera je procesor u iPhone 5S čtyřicetkrát rychlejší než původní iPhone.

Luxusnější iPhone 5S bude možné získat nově i ve stříbrné a zlaté barvě,

Revoluce v platbách přes telefony?

Další výrazná novinka se týká bezpečnosti. Jde o senzor snímající otisk prstů. Technologie, kterou Apple nazývá Touch ID, se nachází se v ústředním tlačítku "home" ve spodní části telefonu a slouží k přístupu do telefonu a platbám přes telefon.

"Chybí mi staré dny, kdy dokumenty byly papírové a mohli jste je zamknout, abyste je ochránili," uvedl podle webu CNN viceprezident Applu Shiller. "Touch ID používá klíč, který máte s sebou, kamkoli jdete," uvedl také.

iPhone 5S s pamětí 16 GB bude v USA se smlouvou stát 199 USD (asi 3900 Kč), verze 64 GB bude s cenovkou 399 USD (zhruba 7800 Kč).

Podle některých analytiků by Touch ID mohlo představovat začátek revoluce v platbách přes mobilní telefony a pro Apple představovat nový zdroj příjmů. Investory ale novinky neohromily. Akcie Applu během představování nových modelu v sídle společnosti v Kalifornii klesly a cena se snížila o více než tři dolary na 503,10 USD za akcii. Oba nové modely se začnou prodávat 20. září v USA, Austrálii, Kanadě, Francii, Japonsku, Singapuru, Británii a v Číně.

 V této zemi to je podle firmy poprvé, kdy tu nové modely Applu budou přímo dostupné. Čína je druhou největší ekonomikou světa a krok Applu vypovídá o rostoucí důležitosti tamního trhu pro amerického technologického giganta. Předobjednávky na 5C se rozběhnou za tři dny.

ČTĚTE TAKÉ:

Apple v poslední době ztrácí podíl na trhu s tablety i chytrými telefony, kde čím dál více zaostává za přístroji s konkurenčním operačním systémem Android. V letošním druhém čtvrtletí se podíl Applu na trhu s chytrými telefony podle výzkumné firmy IDC snížil na 13,2 procenta z 16,6 procenta před rokem. Na trhu s tablety klesl podíl firmy ještě výrazněji, a to na 32 procent z 60 procent před rokem.

Apple už téměř rok nepředstavil žádnou novou verzi ani svých tabletů iPad a telefonů iPhone. Spekuluje se o nových chystaných "chytrých" hodinkách iWatch. Ty ale firma zřejmě představí až v příštím roce.

Autoři: ,