Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Apple překonal hranici 600 miliard dolarů

Ekonomika

  19:28
NEW YORK - Tržní hodnota americké společnosti Apple během obchodování na burze na okamžik poprvé v historii stoupla nad hranici 600 miliard dolarů (asi 11,3 bilionu Kč). Pro srovnání: to odpovídá velikosti státního rozpočtu České republiky na celých deset let.

Vchod budovy Yerba Buena Center, do kterého Apple svolal novináře na mimořádnou tiskovku foto: ČTK

V minulosti se něco takového na pár dnů povedlo pouze jedné společnosti, a to Microsoftu, tedy úhlavnímu rivalovi Applu.

Apple je už delší dobu nejhodnotnější veřejně obchodovanou firmou světa, není to ale tak dávno, co byl Microsoft cennější než Apple. Změnilo se to až v roce 2010, kdy se tržní kapitalizace obou podniků vyrovnala a dosáhla asi 220 miliard dolarů. Apple však od té doby v růstu pokračoval, zatímco hodnota Microsoftu se o mnoho nezměnila.

ČTĚTE TAKÉ:

Tržní kapitalizace je násobkem počtu emitovaných akcií a jejich tržní hodnoty na burze. To znamená, že to není konstantní hodnota, ale mění se de facto každou vteřinou.

Hodnota Microsoftu byla nad 600 miliardami dolarů na přelomu tisíciletí, kdy vrcholila horečka kolem internetových a technologických akcií. Jejich ceny tehdy vystoupily do závratných výšek, aby se počínaje rokem 2000 stejně rychle sesunuly dolů. Index Nasdaq Composite tehdy vystoupil až nad 5000 bodů, ale už v roce 2002 byl na 1170 bodů.

Rekordní cena akcií

V době své největší slávy činila tržní hodnota Microsoftu 619 miliard dolarů. To bylo 30. prosince 1999 a Microsoft byl nad 600 miliardami pouze 13 obchodních dnů. V současné době tržní hodnota Microsoftu dosahuje sotva 260 miliard dolarů. Těsně pod 600 miliard dolarů v srpnu 2000 vystoupila tržní kapitalizace průmyslového konglomerátu General Electric, nakonec ji ale nepřekročila.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Akcie Applu během obchodování zpevnily až o 1,2 procenta, a vyšplhaly se tak na nový rekord 644 dolarů za kus. Při tomto kurzu činila tržní hodnota firmy 600,4 miliardy USD. Následný propad trhu s sebou stáhl i akcie Applu, které později ztrácely 0,8 procenta na 632 dolarů. Hodnota podniku se tak vrátila na zhruba 592 miliard dolarů.

Autoři: ,