Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ekonomika

Apple s Googlem smazali hru Fortnite ze svých nabídek Epic Games oba giganty žaluje

Epic Games žaluje Apple a Google za stažení hry Fortnite z jejich distribučních platforem. foto: Fortnite

Doporučujeme
WASHINGTON/PRAHA - Populární online hra Fortnite zmizela z aplikačních obchodů App Store a Google Play na mobilních platformách iOS a Android. Společnosti Apple i Google tímto krokem zareagovaly na provokaci firmy Epic Games, která za vývojem oblíbené hry stojí. Na oba giganty společnost následně podala žalobu za porušování antimonopolního zákona.
  16:41

Firma Epic Games celý spor s technickými giganty spustila, když stovky milionů fanoušků hry Fortnite nabádala, aby za aplikaci platili přímo vývojářům. Obvykle totiž platba probíhá přes virtuální obchody firem Apple a Google, které si z prodeje strhávají třicetiprocentní marži.

„Společnost Epic Games udělala nešťastný krok, když porušila podmínky App Store, které udržují naše obchodní prostředí bezpečné pro naše uživatele. Pravidla jsou pro všechny vývojáře stejná,“ zdůvodnil Apple stažení oblíbené hry Fortnite z App Store. „Budeme se snažit spolu s vývojářem situaci co nejdřív vyřešit, aby byl Fortnite opět k dispozici,“ vyjádřil se Apple.

Od vyřazení hry z nabídky App Store ale neuběhla ani hodina a společnost Epic Games zažalovala Apple u federálního soudu. Technologický gigant podle nich porušuje antimonopolní zákon tím, že nutí vývojáře, aby využívali výhradně jeho platební systém. „Vymazání hry Fortnite je jen dalším příkladem toho, jak Apple zneužívá svou moc k nastavování nepřiměřených omezení ve snaze udržet si stoprocentní monopol u plateb na iPhonech,“ píše firma v žalobě.

Kromě žaloby proti Applu se společnost Epic Games vyzbrojila marketingovou kampaní, v níž svého protivníka staví do role, do které sám Apple před 36 lety při představení „revolučního“ počítače Macintosh postavil tehdy konkurenční IBM. „Uvidíte, proč rok 1984 nebude jako ,1984',“ hlásala tehdy reklama Applu inspirovaná románem 1984. 

V nynější kampani ale do role Velkého bratra postavili vývojáři Epic Games samotný Apple. „Připojte se, aby rok 2020 přestal být rokem 1984,“ nabádá Epic Games fanoušky v reklamě, kde se Apple snaží zahnat povstání rebelů z Fortnite totalitními praktikami.

Firma Epic Games vzápětí žalovala i dalšího giganta – Google. Ten totiž hru Fortnite z obchodu Google Play také odstranil, a to ze stejných důvodů jako Apple. Pro hráče se systémem Android ale dopad nebude tak drastický, protože si hru mohou stáhnout z jiných zdrojů. Uživatelé systému iOS tuto možnost nemají.

Hra Fortnite se v posledních několika letech zařadila mezi nejoblíbenější hry. V dubnu měla více než 350 milionů hráčů a v poslední době mimo jiné těžila i z toho, že lidé zůstali kvůli koronavirové pandemii doma.

Autor: