Guma se používá jako emulgátor, lepidlo nebo pojivo v řadě produktů, včetně kosmetiky, sladkostí i krmiv pro zvířata. Súdán produkuje přibližně 80 procent světové arabské gumy. Vývoz ale poznamenala válka.
Polovojenské síly Rapid Support Forces (RSF), které bojují proti Súdánské národní armádě od dubna 2023, na konci roku 2023 převzaly kontrolu nad oblastmi, jako je Kordofán a Dárfúr, které jsou pro sklizeň klíčové. Podle agentury Reuters si RSF za prodej arabské gumy účtují poplatky a umožňují její pašování do jiných afrických zemí.
Levněji a bez certifikátu
Farmáři i obchodníci pro agenturu Reuters uvedli, že arabská guma sbíraná v těchto oblastech se stále častěji pašuje přes neoficiální trhy do Čadu, Senegalu, Jižního Súdánu nebo Egypta. Tam se prodává za výrazně nižší ceny a také bez potřebného certifikátu původu.
S arabskou gumou v Senegalu a Čadu se setkal například zakladatel společnosti Unity Arabic Gum Mohammed Hussein Sorge. Zmínil, že čadští obchodníci mu v prosinci nabídli tunu akácie senegalské za 3 500 dolarů za tunu. Očekával cenu vyšší než 5 000 dolarů za tunu.
„Pašerákům se daří dostat arabskou gumu přes RSF, RSF kontroluje všechny výrobní oblasti,“ uvedl Mohammed Hussein Sorge pro agenturu Reuters. Obchodníci mu nebyli schopni ukázat certifikaci o původu.
„Řekl bych, že dnes je veškerá guma ze Súdánu pašovaná, v zemi neexistuje skutečná autorita,“ zmínil Herve Canevet ze společnosti Eco-Agri, která dodává specializované potravinářské ingredience.
RSF odmítá obvinění z podpory pašování a tvrdí, že jejich organizace pouze vybírá malé poplatky za ochranu obchodu s arabskou gumou. Mluvčí skupiny také uvedl, že jakékoliv tvrzení o porušování zákonů je propaganda namířená proti této polovojenské skupině.
Agentura Reuters upozornila, že neprůhledný obchod s arabskou gumou by mohl proniknout do dodavatelských řetězců velkých firem. Například společnost Ingredion, která se zaměřuje na výrobu a dodávky potravinářských ingrediencí, pro agenturu Reuters uvedla, že se snaží zajistit, aby všechny transakce v jejich dodavatelském řetězci byly zcela legitimní. Od začátku války také diverzifikovala své zdroje, aby zahrnula i jiné země, například Kamerun.
Výrobce potravinářských přísad Nexira uvedl, že ho válka přiměla omezit dovoz ze Súdánu a přijmout proaktivní opatření ke zmírnění dopadu konfliktu na svůj dodavatelský řetězec, včetně rozšíření zdrojů do deseti dalších zemí.
Společnosti Alland & Robert, Nestlé a Coca-Cola nekomentovaly žádosti agentury Reuters o vyjádření k této situaci. Výrobce M&M’s, Mars a kosmetická firma L’Oréal na žádosti agentury o komentář neodpověděly.