Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Architekt Richardo Bofill zanechal stopu v pražském Karlíně i na Starém Městě

Návštěvníci koncertů či pracovníci z kanceláří Fora Karlín dnes procházejí stejnou branou jako dělníci ČKD v minulém století. foto: RBTA

Zemřel katalánský architekt Richardo Bofill. Zanechal stopu i v Česku. Realizací tu sice nemá tolik, ale významně ovlivnil podobu pražské čtvrti Karlín a novou architekturu dostal i do ulic Starého Města.
  10:00

Architekt působil od konce šedesátých let minulého století a patrně nejvýraznější stopu zanechal během osmdesátých let ve Francii, kde stál za několika ikonickými bytovými projekty. Patřil k těm, kteří se nebáli dělat věci jinak.

„Architektura je vítězství člověka nad iracionálním,“ říkával ke svým stavbám.

Jeho česká stopa začala až v novém tisíciletí v pražském Karlíně. Přilákaly ho opuštěné výrobní haly a čtvrť, která si přímo říkala o přestavbu. Stál za proměnou Paláce Karlín a opodál načrtl i jasnou ukázku toho, jak lze spojit staré s novým v projektu Corso Karlín. Přestavba bývalých továrních hal ovlivnila další proměnu Karlína z průmyslové a dělnické čtvrti v moderní centrum Prahy. Ukázala, že se nemusí jen bourat.

Podobný postup jako u Corsa zkusil později o blok dál na projektu Forum Karlín, kde se v hale ČKD v minulosti vyráběly lokomotivy. Budova se proměnila v sídlo vydavatelství a vedle vznikl nový multifunkční sál a kancelářské prostory.

Karlín se sice výrazně proměnil a o část své původní tváře nenávratně přišel, právě Bofill je ale jedním z těch, kdo pomohli tomu, aby řada prvků zůstala tak, jak tam byla před sto lety.

Poslední Bofillova stopa v Praze je proměna Obecního dvora v srdci Josefova na Starém Městě. Záchranu historických budov doplnila odvážná bytová novostavba.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat