Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Velká okna a výhled na oceán. Čeští architekti si postavili místo chaty apartmán na Kostarice

Velkolepá skromnost.„Chaty“ u moře jsou plné protikladů. Vypadají malé, ale jsou pro pobyt páru poměrně velkorysé. Také od příjezdové cesty působí jako nenápadné domečky. Uvnitř se ale otevře široký prosklený výhled na oceán s velkou terasou – jako lusknutím prstem, říkají autoři. Pokora spočívá i v detailu, že obvodové zdi jsou z jílu, který vznikl při výkopových pracích foto: BOYSPLAYNICE

Když architekti pracují sami pro sebe, obvykle to stojí za to. Architektka Dagmar Štěpánová žije v Kostarice, investuje tam do nemovitostí k pronájmu a dvě, které dnes zmíníme, si také sama navrhla.
  10:00

Projekt Achioté jsou dva menší domky kousek od sebe určené k pronájmu turistům na kopci u moře. Jsou sice v tropech a obklopené divokou džunglí, mohou ale být inspirací i pro Čechy, kteří přemýšlí, jak upravit svou chatu například na Vysočině.

Štěpánová a její studio Formafatal navrhly to, jak má rekreační objekt vypadat. Měl by mít maximální výhledy na krásy kolem, pozornost by se měla věnovat odpočinku – tedy spaní i relaxaci.

Srovnání s typickou chatou v Česku, kam si jezdí lidé odpočinout od útrap měst a pracovního shonu, nedopadne právě dobře. I ty na krásných místech české krajiny s panoramaty kolem mají obvykle jen malá okna a neatraktivní výhledy. V kostarickém projektu jsou však úchvatná velká okna s výhledem na oceán.

Stejně tak se architekti zaměřili na komfort. Zatímco na české chatě bývá spaní spíše nouzové na starých postelích a ještě starších matracích, v Achioté se počítá s luxusními postelemi s nebesy a jednoduchým designem. Součástí terasy v Kostarice je pak pohovka, na které se dá rozvalit.

Možná překvapivě může být inspirací i větrák nad terasou, který by se během letního odpoledne hodil i v Česku. A to včetně menšího bazénku, který je součástí terasy.

Autor: