Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Arena je v insolvenci. k pohledávce se nehlásí

Ekonomika

  14:35aktualizováno  15:00
PRAHA - Valná hromada občanského sdružení Zelený ostrov (OSZO) přijala usnesení, podle kterého sdružení nepodalo k městskému soudu pohledávku 8,128 miliardy Kč za loterijní společnosti Sazka. Pohledávku přihlásil minulý týden odvolaný šéf výkonného výboru OSZO Jan Boháč. Jakékoli podání jménem OSZO je neplatné, sdělil Alexandr Kliment, mluvčí Českého olympijského výboru, který je akcionářem sdružení.

Sazka arena - otevření stadionu foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Zelený ostrov bude podle Klimenta "v tomto duchu" vystupovat vůči třetím osobám. Zároveň o této skutečnosti bude neprodleně informovat soud. Zelený ostrov je majitelem firmy Bestsport, provozovatele O2 arény.

Městský soud v Praze dnes zároveň rozhodl o úpadku společnosti Bestsport. Insolvenčním správcem jmenoval Danielu Urbanovou. Bestsport podal vlastní insolvenční návrh na společnost 31. března.

Vše o kauze Sazka


"Členové OSZO vnímají neplatné podání pohledávky jako přímé ohrožení majetku sportovních sdružení. Jestliže se ještě nedávno zdálo, že krach je to nejhorší, co se může v souvislosti se Sazkou stát, nyní je situace ještě dramatičtější. Protiprávní pohledávka může ve svém důsledku zadlužit sportovce na mnoho let dopředu," uvedl Kliment.

Čtěte více:


O platnosti pohledávky OSZO, kterou spolu s Boháčem podepsali šéf ČSTV Pavel Kořan a prezident Asociace tělovýchovných jednot Jaroslav Němec, zřejmě rozhodnou soudy. Zelený ostrov je majitelem firmy Bestsport, provozovatele pražské multifunkční haly O2 arena. Sdružení vlastní akcionáři Sazky, tedy sportovní svazy, a někteří členové sdružení hned po podání pohledávky upozorňovali, že OSZO právo na přihlášení pohledávky nemá.

Platnost pohledávky OSZO záleží na výkladu právníků, řekl ČTK Oldřich Lomecký, místopředseda České obce sokolské, která je členem OSZO. Soud musí podle něj rozhodnout o platnosti valné hromady Zeleného ostrova, která odvolala výkonný výbor, včetně Boháče. O samotné platnosti pohledávky pak rozhodne insolvenční správce.

Sporné či nesporné?
Seznam všech pohledávek předá soud insolvenčnímu správci Josefovi Cupkovi. Ten je rozdělí na sporné a nesporné a jejich soupis by měl předložit 15 dní před prvním zasedáním věřitelského výboru, tedy 11. května. Přihlášení pohledávek z dluhopisů je důležité pro to, že při první schůzi věřitelů 26. května bude mít největší slovo věřitel s největším procentem pohledávek.

Zatímco proti nesporným pohledávkám není odvolání, u sporných se může spustit takzvané incidenční řízení, kdy se majitel sporné pohledávky může hájit proti verdiktu správce. Pokud by se však ukázalo, že pohledávka není oprávněná, bude muset majitel pohledávky požadovanou sumu do majetkové podstaty doplatit.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat