Úterý 18. května 2021svátek má Nataša 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Arena je v insolvenci. k pohledávce se nehlásí

Sazka arena - otevření stadionu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka arena - otevření stadionu | foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

PRAHA Valná hromada občanského sdružení Zelený ostrov (OSZO) přijala usnesení, podle kterého sdružení nepodalo k městskému soudu pohledávku 8,128 miliardy Kč za loterijní společnosti Sazka. Pohledávku přihlásil minulý týden odvolaný šéf výkonného výboru OSZO Jan Boháč. Jakékoli podání jménem OSZO je neplatné, sdělil Alexandr Kliment, mluvčí Českého olympijského výboru, který je akcionářem sdružení.

Zelený ostrov bude podle Klimenta "v tomto duchu" vystupovat vůči třetím osobám. Zároveň o této skutečnosti bude neprodleně informovat soud. Zelený ostrov je majitelem firmy Bestsport, provozovatele O2 arény.

Městský soud v Praze dnes zároveň rozhodl o úpadku společnosti Bestsport. Insolvenčním správcem jmenoval Danielu Urbanovou. Bestsport podal vlastní insolvenční návrh na společnost 31. března.

Vše o kauze Sazka


"Členové OSZO vnímají neplatné podání pohledávky jako přímé ohrožení majetku sportovních sdružení. Jestliže se ještě nedávno zdálo, že krach je to nejhorší, co se může v souvislosti se Sazkou stát, nyní je situace ještě dramatičtější. Protiprávní pohledávka může ve svém důsledku zadlužit sportovce na mnoho let dopředu," uvedl Kliment.

Čtěte více:


O platnosti pohledávky OSZO, kterou spolu s Boháčem podepsali šéf ČSTV Pavel Kořan a prezident Asociace tělovýchovných jednot Jaroslav Němec, zřejmě rozhodnou soudy. Zelený ostrov je majitelem firmy Bestsport, provozovatele pražské multifunkční haly O2 arena. Sdružení vlastní akcionáři Sazky, tedy sportovní svazy, a někteří členové sdružení hned po podání pohledávky upozorňovali, že OSZO právo na přihlášení pohledávky nemá.

Platnost pohledávky OSZO záleží na výkladu právníků, řekl ČTK Oldřich Lomecký, místopředseda České obce sokolské, která je členem OSZO. Soud musí podle něj rozhodnout o platnosti valné hromady Zeleného ostrova, která odvolala výkonný výbor, včetně Boháče. O samotné platnosti pohledávky pak rozhodne insolvenční správce.

Sporné či nesporné?
Seznam všech pohledávek předá soud insolvenčnímu správci Josefovi Cupkovi. Ten je rozdělí na sporné a nesporné a jejich soupis by měl předložit 15 dní před prvním zasedáním věřitelského výboru, tedy 11. května. Přihlášení pohledávek z dluhopisů je důležité pro to, že při první schůzi věřitelů 26. května bude mít největší slovo věřitel s největším procentem pohledávek.

Zatímco proti nesporným pohledávkám není odvolání, u sporných se může spustit takzvané incidenční řízení, kdy se majitel sporné pohledávky může hájit proti verdiktu správce. Pokud by se však ukázalo, že pohledávka není oprávněná, bude muset majitel pohledávky požadovanou sumu do majetkové podstaty doplatit.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...