Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Auta státu se mýtu vyhnou

Ekonomika

  12:57
Praha - Platit na dálnicích mýtné nebude povinné pro všechny vozidla nad 12 tun. Výjimku budou mít auta veřejnoprávních institucí.

Mýtné brány foto: Lidové noviny

„Ty jsou na základě zákona vyňaty z povinnosti platit mýtné a pro ně jsou určeny zvláštní palubní jednotky premid light,“ vysvětlil Evžen Staněk - mediální zástupce společnosti Kapsch Telematic Services, která v těchto dnech systém výběru mýta v Česku buduje.
 Tuto palubní jednotku, která měří ujetou vzdálenost, a tím účtuje výši poplatků, systém elektronického mýtného rozpozná a nebude jim nic účtováno, vysvětlil Staněk. Tento postup je podle něj nutný proto, aby nebyli kontrolním systémem považováni za neplatiče bez funkčních palubních jednotek. „Týká se to například požárníků, policie či armády,“ upřesnil Staněk.

 Například ale hasiči proti takovému postupu protestují. „My to považujeme za zbytečné a s tímto ustanovením nesouhlasíme,“ prohlásil tiskový mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Petr Kopáček. Elektronickým palubním zařízením by mělo podle něj být vybaveno přibližně čtyři tisíce vozidel jednotek požární techniky. „Probíhají proto jednání s ministerstvem dopravy a doufáme, že se to podaří legislativně změnit, a zařízení nebudeme muset pořizovat,“ zdůraznil Kopáček.

Na rozdíl od hasičů například armáda s povinným vybavením vozidel palubními jednotkami - i přes to, že mýto má zdarma - souhlasí. „Jednání o pořízení palubních jednotek na placení mýtného pro služební vozidla Armády České republiky již proběhla. Ministerstvo obrany by je zdarma mělo obdržet od ministerstva dopravy na přelomu letošního listopadu a prosince,“ řekl Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany s tím, že přesné počty jednotek nejsou veřejnou informací. „Lze jen konstatovat, že se bude jednat o řádově tisíce palubních jednotek,“ uvedl Pejšek.

 Palubní jednotka bude k dispozici od prvního listopadu. Kromě vozidel veřejnoprávních institucí si ji od příštího měsíce začnou pořizovat také tuzemští dopravci. Ti ji ovšem nebudou mít zdarma. Podle mluvčí ministerstva dopravy Marcely Žižkové se cena tohoto zařízení pohybuje okolo patnácti set korun, což je podle dopravců příliš drahé. Mýtné by kamiony měly platit od prvního ledna 2007. Firma Kapsch totiž slibuje, že i přes veškeré komplikace do té doby celý systém určitě zprovozní.
Autoři:

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Mohlo by vás zajímat