Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

10 nejkurióznějších dopravních předpisů v Evropě

Rakouský policista | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakouský policista | foto: Lidovky.cz

Jestli se chystáte na dovolenou do zahraničí, měli byste vědět, co po vás mohou tamní policisté požadovat. Nenechte se zaskočit.

Uvádíme proto Top Ten nejkurióznějších nebo nejpřekvapivějších dopravních předpisů a omezení, která platí na území některých evropských států. Nenechte si proto během vaší cesty na dovolenou zbytečně sebrat řidičák a většinu úspor.

Více k tématu najdete na www.autoweb.cz

10. Německo: Je zakázáno předjíždět autobus, pokud se blíží k zastávce, u které hodlá zastavit a dává při tom znamení o změně směru jízdy. Autobus lze předjíždět až tehdy, když zastaví, ale pouze krokem (rychlost 4 – 7 km/h). Za porušení tohoto předpisu hrozí pokuta 40 eur a ztráta jednoho bodu.

9. Francie: Pokud máte řidičský průkaz kratší dobu než dva roky, platí pro vás jiné rychlostní limity. V obci můžete jet sice 50 km/h stejně jako ostatní, ale mimo obec můžete jet jen rychlostí 80 km/h (ostatní 90 km/h) a na dálnici 110 km/h (ostatní 130 km/h). Mimo jiné jsou zakázány pasivní i aktivní antiradary, za což hrozí pokuta 1500 eur a zabavení vozidla.

8. Chorvatsko: Jestli se chystáte do Chorvatska, mějte na paměti, že začátečník (řidičský průkaz vlastní méně než 24 měsíců) musí (stejně jako ve Francii) dodržovat rychlostní limit 80 km/h mimo obec (jinak 90 km/h), 100 km/h na rychlostní silnici (jinak 110 km/h) a 110 km/h na dálnici (jinak 130 km/h). Alkohol není u začátečníka tolerován (jinak je dovoleno 0,5 promile).

Řidiči aut a motocyklů mohou mimo obec na silnicích při předjíždění pomaleji jedoucích vozidel překročit nejvyšší dovolenou rychlost o 20 km/h. To neplatí na dálnicích a víceproudých silnicích.

7. Španělsko:

6. Slovinsko: Je zakázána jízda na oranžovou (pokuta 126 eur), oranžová je zastoupena blikající zelenou. Ve Slovinsku také platí celodenní svícení (pokuta za jízdu bez rozsvícených světel je 40 eur).

5. Rumunsko: V Rumunsku je zakázáno v čase od 22:00 do 6:00 používat v obci klakson a některá města (například Bukurešť) zakazují používání klaksonu vůbec.

4. Německo: Nejnižší dovolená rychlost a bezdůvodně pomalá jízda bývají v Německu velmi sledovány. Němečtí policisté jsou snad jediní na světě, kteří šikanují řidiče jedoucí příliš pomalu. Pokud tedy hodláte jet na německých dálnicích stovkou v levém pruhu, raději se tam vůbec nevypravujte.

3. Itálie: Jak píše zákon, používání klaksonů „by mělo být velmi umírněné“. To snad hovoří za vše...

2. Island: Při potkávání se musí obě vozidla snížit rychlost, aby nedošlo k poškození obou vozidel odletujícími kamínky. To zní ale logicky, protože 72 % vozovek na Islandu je štěrkových. Tento předpis ale trochu nelogicky platí i na té trošce asfaltových silnic.

1. Rakousko: Minimální povolená hloubka dezénu pneumatik je 1,6 mm pro osobní vozy a 2,0 mm pro nákladní. Pokud policie zjistí nevyhovující stav pneumatik, sebere vám poznávací značku. Tu vám vrátí, až zaplatíte vysokou pokutu a koupíte si nové pneumatiky.

Čtěte více:


Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...