6. listopadu 2017 14:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

444,6 km/h. Koenigsegg je nejrychlejším sériově vyráběným autem světa

Koenigsegg Agera RS překonal rekord ve zrychlení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koenigsegg Agera RS překonal rekord ve zrychlení. | foto: Koenigsegg

LAS VEGAS/PRAHA Švédský super sport Koenigsegg Agera RS se stal oficiálně nejrychlejším sériově vyráběným autem světa. Na uzavřené nevadské dálnici dosáhl průměrné rychlosti 444,6 km/h a sesadil tak z trůnu Bugatti Veyron, které doposud drželo rekord 431 km/h.

V krátké době se tak jedná o druhý rekord, který malý severský výrobce sebral Bugatti z koncernu Volkswagen. V říjnu Agera RS dokázala zrychlit z nuly na 400 km/h a úplně zastavit za 36,44 sekundy. Jen krátce předtím se přitom Bugatti chlubilo, že stejnou „disciplínu“ jeho nový vůz Chiron zvládl za 42 vteřin.

Koenigsegg rychlostní rekord překonal na dálnici u Las Vegas, která byla kvůli testům vozu dočasně uzavřena. Rekordní rychlost 444,6 km/h je průměrem dvou jízd v opačných směrech. Tento postup vyžaduje Guinnessova kniha rekordů, aby se tak eliminoval vliv počasí. Při jednom pokusu tak vůz dokonce překonal rychlost 450 km/h.

Koenigsegg Agera RS překonal rekord ve zrychlení.
Koenigsegg Agera RS překonal rekord ve zrychlení.

Rekord Švédů přitom nemusí mít dlouhého trvání. Bugatti se na test maximální rychlosti nového vozu Chiron teprve chystá. Podle spekulací by se mohl automobil přiblížit i hranici 500 km/h. Pro takovou rychlost však automobilka prý zatím nemá dostatečně odolné pneumatiky.

Na rychlostní rekord si brousí zuby také americký výrobce Hennessey s vozem Venom F5, který představil před pár dny. Vůz je prý schopný atakovat hranici 300 mil za hodinu (přes 480 km/h).

Hennessey se přitom již dříve povedlo překonat i původní rekord Bugatti Veyron, vůz ale jel pouze v jednom směru a Guinnessova kniha tak pokus nemohla uznat.

kopMichal Kopřiva