Úterý 1. prosince 2020svátek má Iva -4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

5 chyb, které vás mohou při předjíždění stát život

Zpětné zrcátko - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpětné zrcátko - ilustrační foto | foto: Shutterstock

Neustále potkáváme pomalejší auta, ale jak správně ostatní vozidla předjíždět, abychom nikoho neohrozili ani neomezili?

Je zarážející, jak špatně lidé předjíždějí. Přitom právě předjíždění, zejména pokud je prováděno na obousměrné komunikaci, je manévr velmi nebezpečný a poměrně obtížný. Bohužel ho ale plno řidičů neumí zvládat a následky případného střetu jsou zpravidla fatální. Seznamte se s pěti nejnebezpečnějšími chybami a zjistěte, jak jim předcházet.

Více k tématu najdete na www.autoweb.cz

1. Lepení se na auto vpředu

Problém: Řidič chce předjíždět, ale doslova se přilepí před ním jedoucímu autu na nárazník. Od tud ale nemá dostatečný přehled o situaci před sebou ani za sebou. Pro lepší orientaci proto musí "kličkovat" a neustále vystrkovat kus auta do protisměru.

Takové chování velmi znervózňuje vpředu jedoucího řidiče a stane se, že on sám špatně zareaguje, neboť má zrcátka "plná" kličkujícího auta, na což se mu příliš zaměřuje pohled a soustředění. Řidič, který chce předjíždět, pak nemá dostatečnou rychlost, protože v momentě, kdy zahájí předjíždění, má stejnou rychlost jako před ním jedoucí auto. Celý manévr tak trvá mnohem déle.

Řešení: Naučte se nelepit na auto vpředu a nechte si dostatečnou vzdálenost, abyste měli celkový přehled o situaci před vámi. Lépe se zorientujete. Odhadněte rychlost protijedoucího auta a naučte se "ze zálohy" akcelerovat, abyste celý předjížděcí manévr zahájili již rozjetí. Jakmile vybočíte a začnete předjíždět, budete mít vyšší rychlost než předjížděné auto a manévr provedete rychleji a plynuleji. Nebudete také děsit a znervózňovat předjížděného řidiče. Tuto taktiku akcelerace "ze zálohy" by se měli naučit hlavně řidiči slabých aut.

2. Nedostatečná akcelerace

Problém: Řidič začne předjíždět, ale špatně zařadí nebo nesešlápne pořádně plyn (s tím mají problém hlavně ženy). Také často špatně odhadne schopnosti svého vozu, čímž se celý manévr prodlouží.

Řešení: Znejte dobře své auto a umějte počítat, jak dlouho mu zrychlení trvá. Naučte se správně podřazovat (majitelé automatů to mají jednodušší) a nebojte se motor roztočit do otáček, kde podává nejvyšší výkon.

3. Nesledování situace vzadu

Problém: Řidič je příliš fixovaný na auto a na situaci vpředu, avšak zapomene sledovat dění za sebou. Často pak vybočí, aniž by si ověřil, zda se již neblíží jiné rychlejší auto, které již předjížděcí manévr zahájilo. Zvláště motorkáři by o tom mohli vyprávět...

Řešení: Nechte si dostatečný odstup a vždy před zahájením předjíždění kontrolujte situaci za sebou. Když se chystáte předjíždět, přeci už musíte vědět, co se děje před vámi a kontrolujte proto zadek.

Rychlá jízda, ilustrační foto

4. Špatný odhad rychlosti protijedoucího auta

Problém: Řidič zahájí předjíždění, protože si říká, že to stihne. Nepočítá ale s tím, že protijedoucí auto jede výrazně rychleji, než si myslí. Nestihne se pak zařadit a krom protijedoucího řidiče ohrožuje i předjížděného.

Řešení: Přestaňte se spoléhat na to, že všichni proti vám jedou předpisově. Na hlavních tazích, kde je přehledná široká silnice, klidně mohou někteří jezdit hodně přes 120 km/h. Naučte se proto odhadovat rychlost protijedoucího auta podle orientačních bodů u silnice. Pozor si dejte v případě motocyklů, protože jejich rychlost se odhaduje ještě hůře. Motorkáři také často jezdí s dálkovým světlem, čímž si ale spíše škodí, protože jsou pak paradoxně ještě hůře odhadnutelní.

5. Špatné zhodnocení situace před předjížděným autem

Problém: Řidič se příliš fixuje na auto přímo před sebou a zapomene se přesvědčit o dění před předjížděným autem. Když zahájí předjíždění, ke svému překvapení zjistí, že před autem je jiná překážka, o které nevěděl. Nejčastěji se toto stává při předjíždění kamionu, kdy před ním jede menší pomalejší auto. Pokud si řidič naplánuje předjíždění naslepo jen tak tak, malér je na světě...

Řešení: Necpěte se za každou cenu dopředu a přesvědčte se, co se děje před tím plazícím se kamionem nebo autobusem. Pokud se rozhodnete předjíždět, aniž byste přesně věděli, co se před předjížděným autem (nebo více auty) děje, nechte si rezervu, ať nejste nenadálou překážkou zaskočeni.

Pamatujte tedy na základní věci

Chovejte se předvídatelně, nechte si dostatek místa na rozjezd a sledujte pozorně situaci nejen před sebou, ale i za sebou. Také si vždy nechte rezervu. Předjíždění je docela nebezpečný manévr, ale praktikujeme ho všichni, protože se nikdo nechce táhnout čtyřicítkou za smrdutou avií bez technické... Důležité je ale zachovat chladnou hlavu a neprovádět nepromyšlené úkony. Ale to by ostatně nemělo platit jen u předjíždění.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...