30. prosince 2009 10:46 Lidovky.cz > Byznys > Auto

8 tipů, jak nepustit lupiče do auta

Zloděj aut - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zloděj aut - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Zloděj aut jde cestou nejmenšího odporu. Vybírá si vozy, které zvládne ukrást co nejrychleji, nebo ty, z nichž může mít největší zisk. Často to ovlivní spíš majitel vozu než samotné zabezpečení.

Krádeže na objednávku vyřizují profesionálové, kteří využívají nejmodernější technologie a jsou o krok napřed před bezpečnostním zařízením automobilu. Není třeba ale zlodějům jejich práci usnadňovat. Někdy stačí jen dodržovat pár důležitých zásad...

1) Nevypínejte alarm
Zdá se, že téměř všechno od mopedu až po nákladní auto má dnes alarm. Řidiči donedávna často alarmy ke své škodě vypínali, protože je nebavilo každou půlhodinu běhat ke kvílejícímu autu. Zloději toho pak využívali. Právě oni se totiž dost často starali o pravidelné kvílení. Dělali to tak dlouho, dokud vlastník alarm nevypnul, a potom mu ukradli auto. Dnes již existuje modernější řešení - alarm, který se ohlásí jenom vlastníkovi vozu, případně policii.

2) Zamykejte raději řadicí páku než volant
Místo volantu je lepší před opuštěním vozu zamknout řadicí páku nebo startér. Zamknutý volant nepředstavuje pro zloděje žádný velký problém, buďto ho celý odmontují, nebo odstraní překážku pomocí dusíku.

3) Neupozorňujte na typ vašeho zabezpečení
Není dobré si na okno automobilu vystavit samolepku s přesným typem alarmu. Zloděj si velice rychle udělá obrázek o tom, jakým způsobem má alarm obejít, aby se do auta dostal co nejrychleji.

4) Zamykejte auto, i když ho opouštíte jen na chvíli
V případě, že si potřebujete jenom na pár minut odskočit z auta, například vybrat peníze nebo pozdravit známého, není vhodné nechávat auto nastartované a nehlídané. Krádež auta je hlavně o využití příležitosti a nehlídané nastartované auto je ta nejlákavější kořist. Stejně tak se doporučuje mít zamknutý vůz i při stání na semaforech. Někteří zloději jsou tak drzí, že vám během čekání na zelenou "vysmýčí" zadní sedačky nebo místo spolujezdce.

5) Nenechávejte v autě technický průkaz
Nenechávejte ve voze malý ani velký technický průkaz či jakýkoli jiný doklad o vaší identifikaci. Jinak jen usnadňujete zloději jeho práci při následném odprodeji vozu.

6) Vybírejte si pečlivě místo k stání
Pokud se vydáte na nákupy nebo na místa s větším počtem zaparkovaných vozů, je lepší volit parkoviště s ostrahou. V případě, že ostraha chybí, rozhodně se snažte neparkovat v nejvzdálenějších rozích. Zkuste najít místo co nejblíže ke vchodu parkoviště, kde se vyskytuje nejvíce pěších.

7) Neschovávejte si náhradní klíče ve voze
Nikdy nenechávejte náhradní klíče ve vašem autě. Věřte, že ať je schováte podle vašeho názoru sebelépe, zloděj je najde. Zkušený zloděj totiž odhadne všechna tajná místa, kde si klíče můžete schovat.

8) Nenechávejte ve voze lákavé cennosti
Neupozorňujte zbytečně zloděje na svoje auto. I ty lapky, kteří nejsou specialisté na krádeže vozů, může přilákat peněženka nebo navigace.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?