12. února 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Do školy tramvají, na dovolenou vlakem. Autopůst vybízí k nepoužívání aut

Dopravní zácpa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní zácpa (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Více než čtyřicet dnů nepoužívat auto a netradičně tak prožít období půstu mohou lidé, kteří se zapojí do akce Autopůst. Začíná 18. února na Popeleční středu a končí 4. dubna, na který podle křesťanského kalendáře připadá Bílá sobota. Smyslem akce je, aby se lidé také zamysleli nad způsobem dopravy a pomohli zlepšit stav životního prostředí.

První Autopůst se v Česku pořádal před čtyřmi lety, organizátoři se inspirovali v Rakousku a Německu. Informovala o tom Jana Vondrová z Českobratrské církve evangelické.

Postní doba předchází podle církevní tradice velikonočním svátkům. Půst by měl znamenat pro člověka duchovní očistu. Popeleční středou by měly skončit muziky, taneční zábavy, hlučné svatby, zabíjačky a hodování. Podle tradice se uzavřelo nejbujnější období roku - vesnický masopust a s ním příbuzná městská plesová sezona. Většina české populace však nedrží vůbec žádný půst a ani neví, proč by tak měla činit.

Moderní půst

ČTĚTE TAKÉ:

Podle organizátora Autopůstu Marka Drápala mohou k této době přistoupit lidé moderně. „Rodiče například mohou odvézt děti do školy tramvají, do kostela lze dojet na kole a dovolená se dá naplánovat bez auta a letadla. Dobré by bylo, kdyby lidé dokázali promítnout nové a zodpovědné chování z postního období i do svého dalšího života,“ uvedl Drápal.

Kromě výrazných dopadů na zdraví člověka způsobuje doprava hluk. Ten ovlivňuje psychiku a způsobuje také únavu, deprese či ztráty pozornosti. S nadměrným hlukem se musí vyrovnávat až 40 procent evropské populace.

Autopůst pořádá poradní odbor pro otázky životního prostředí při synodní radě Českobratrské církve evangelické a zaštiťuje Česká křesťanská environmentální síť.

Lidovky.cz, ČTK