16. ledna 2015 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Automobilka Kia vyrobila na Slovensku rekordní počet aut

Nová Kia Rio  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová Kia Rio |

BRATISLAVA Slovenský závod jihokorejské automobilky Kia Motors loni vyrobil rekordních více než 323 000 vozidel. Z montážních linek továrny u Žiliny na severu Slovenska tak sjelo o zhruba tři procenta více automobilů než v roce 2013, informoval podnik.

„Jsem hrdý na výsledek, jehož naše společnost v minulém roce dosáhla. Zároveň se nám podařilo potvrdit pozici lídra v rámci celé automobilové skupiny Hyundai Motor Group. Věřím, že i v tomto roce se nám podaří díky novým modelům, které uvedeme na trh, plně využít kapacitní možnosti našeho závodu,“ uvedl šéf Kia Motors Slovakia Eek-Hee Lee.

Největší část produkce, a to 18 procent, továrna vyvezla do Ruska, na které Evropská unie uvalila sankce v souvislosti s krizí na Ukrajině. V roce 2013 směřovalo do Ruska až 22 procent z celkové výroby slovenského závodu Kia Motors.

ČTĚTE TAKÉ:

Kia Motors v závodě na Slovensku, který je její jedinou výrobní továrnou v Evropě, montuje vozidla od konce roku 2006. V současnosti tam vyrábí sportovně-užitkové vozy Kia Sportage, které se na celkové loňské produkci podílely 55 procenty, a také modely Kia cee’d a Kia Venga. Továrna zaměstnává přibližně 3800 pracovníků.

Kia Motors na Slovensku loni vyrobila také přes 493.000 motorů. Téměř polovinu jich tradičně dodala do sesterské továrny Hyundai v Nošovicích. Kromě jihokorejské automobilky mají na Slovensku své závody také německý Volkswagen, francouzský koncern PSA Peugeot Citroën a řada jejich dodavatelů. Automobilový průmysl je hlavním tahounem exportně orientované slovenské ekonomiky.

Lidovky.cz, ČTK