Čtvrtek 6. srpna 2020svátek má Oldřiška 12 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Známá automobilka se stahuje z Evropy, Mitsubishi má pro tento krok hned několik důvodů

Mitsubishi Outlander | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mitsubishi Outlander | foto: Mitsubishi

Praha Japonská automobilka Mitsubishi oznámila, že se stáhne z Evropy. Nové modely SUV Outlander nebo hybridní Eclipse Cross tak na evropské trhy nedorazí, firma se nadále soustředí na oblast jihovýchodní Asie.

Firmu k rozhodnutí vedly finanční problémy. V prvním čtvrtletí roku 2020 firma prodělala 176,2 miliardy jenů (zhruba 37,5 miliardy korun) a podle dostupných informací firma počítá s výraznou ztrátou i po zbytek roku. Čtvrtletní tržby automobilky se oproti minulému roku propadly o zhruba 57 %.

Na vině je hlavně koronavirová krize, ovšem aliance Renault-Nissan-Mitsubishi se potýká s problémy již od skandálu okolo zatčení bývalého šéfa Carlose Ghosna v Japonsku. Dalším faktorem jsou zřejmě i přísné emisní předpisy v Evropské unii. Ta zároveň od automobilek vyžaduje co nejvyšší prodej elektromobilů, což si Mitsubishi v současnosti nemůže dovolit.

Mitsubishi 27. července zveřejnilo plán s názvem Malé, ale krásné, ve kterém zdůrazňuje zaměření na profitabilní trhy, zejména v regionu jihovýchodní Asie. Tam chce svůj tržní podíl zvýšit z 10,6 % na 11 %. Zároveň ale značka zůstane ve Spojených státech, ve kterých ale paradoxně prodává méně vozů, než v Evropě.

Modely od ‚tří diamantů‘ ovšem z evropských trhů nezmizí okamžitě. Jejich prodej i servisní služby v současnosti pokračují bez omezení, a to do té doby, dokud budou splňovat emisní předpisy EU, sdělil serveru Auto.cz Marek Vodička z českého zastoupení Mitsubishi. Jak dlouho se budou prodávat dostupné modely jako SUV Eclipse Cross či zmodernizované modely Space Star a ASX, není zatím známo.

Mitsubishi je další z automobilových značek, které opouští Evropu. Dalšími jsou například firmy Chevrolet, italská Lancia či zbrankrotovaný švédský Saab.

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Mitsubishi Outlander | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Mitsubishi Outlander | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Mitsubishi Outlander | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...