Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Automobilka Škoda zveřejnila loňské výsledky. Prodala méně aut, vydělala ale skoro 32 miliard

Škoda Superb iV. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škoda Superb iV. | foto: Škoda Auto

Praha  Automobilka Škoda s tříměsíčním zpožděním zveřejnila své loňské výsledky. I když prodej vozů mírně klesl, tržby se dostaly na rekordní úroveň a vzrostl i čistý zisk. Po zdanění automobilka vydělala 31,7 miliardy korun. To ale rekord není, v roce 2017 to bylo o 150 milionů více.

Výroční zpráva měla být zveřejněna na konferenci 23. března, ta ale byla kvůli pandemii koronaviru zrušena. Tiskové oddělení automobilky od té doby vysvětlovalo, že se zveřejnění výsledků o něco opozdí a firma k výsledkům vydá tiskovou zprávu. Nakonec se tak nestalo a výroční zpráva se objevila na stránkách automobilky až minulý pátek. Z té je zjevné, že v ní nedošlo k žádným změnám, koronavirus je zmíněn jen jako obava na čínském trhu.

Důvod, proč firma zlepšila svá finanční čísla, navzdory poklesu prodeje, je prostý. Jde o Čínu. I když jde pro Škodu o největší trh, příjmy z něj jdou hlavně mateřskému Volkswagenu. Loni získala Škoda z Číny jen necelé dvě miliardy za licence opravňující k výrobě Škodovek a necelou miliardu dividendy za svůj jednoprocentní podíl v automobilce SAIC Volkswagen.

Škoda Superb iV.
Škoda stejně jako automobilka TPCA uzavřela výrobu z důvodu pandemie koronaviru.

Tu částečně vlastní Volkswagen (49 procent) a půlku třímá čínská státní automobilka SAIC (50 procent). Propad na čínském trhu se tak na finančních výsledcích Škody projeví jen málo, i když tam loni prodej klesl o 60 tisíc vozů na výsledných 282 tisíc. Obecně z toho vychází, že z jednoho prodaného auta v Číně má Škoda zhruba 10 tisíc korun příjmů (akcie, za které Škoda dostává dividendy, si musela pořídit, a auta, na něž prodává licence, musela vyvinout), z auta prodaného jinde však jde o více než 30 tisíc korun čistého zisku. Konkrétní čísla ale ovlivní i ziskovost z prodeje náhradních dílů.

Škoda by z loňského zisku měla zaplatit daň 6,8 miliardy, část si äle odloží a odvést by měla 6,5 miliardy. A to už si odečetla dřívější investiční pobídky. Stát slevami na dani pomohl například s investicemi v závodě v Kvasinách. V poslední době jde o podporu zahájení výroby elektromobilů v Česku - tedy částku 400 milionů korun ročně.

S tím jak roste výroba v závodech Škody, zvedají se i náklady na materiál. Avšak velmi rychle rostou mzdové náklady. Lidé stáli automobilku loni 40,2 miliardy korun, tedy téměř o čtvrtinu více než v roce 2018. Zatímco předloni stál měsíc průměrné lidské síly včetně všech odvodů 77 tisíc korun, loni už šlo o 89 630 korun. Samotné nejužší vedení si loni přišlo na 964 milionů korun, za loňský rok dostanou nejvyšší činovníci nově i odměny ve formě akcií - za to si Škoda do mzdových nákladů zaúčtovala 180 milionů. Nově z výroční zprávy nevyplývá, kolik lidí v nejužším vedení je, firma toto číslo neuvádí.

Jak byl loňský rok pro Škodu úspěšný, tak letos je automobilka v mnohem horší kondici. Evropský trh s auty se kvůli koronaviru zhroutil. V závodech firmy se týdny nevyrábělo. Zopakování loňské úrovně výroby, tržeb i zisku je nereálné. Jak konkrétně výsledky Škody zatím vypadají ale není jasné. Firma letos přestala zveřejňovat měsíční dodávky zákazníkům. V Evropě (EU a EFTA) podle údajů asociace ACEA Škoda ztratila za prvních pět měsíců roku 34 procent. Výrazný propad je podle dostupných údajů i v Číně nebo Rusku.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Kristýna Třešňáková známá pod jménem Týnuš Třešničková (Praha, 27. června 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.