Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

Automobilky jsou pod tlakem ekologických norem. Proto hledají ‚udělátka‘ jak je obejít

Logo společnosti Volkswagen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Logo společnosti Volkswagen. | foto: Reuters

PRAHA Kauza okolo podváděcího softwaru v autech Volkswagenu vzbuzuje rozruch po celém světě. Po obviněních v USA žádá vyšetření také například Francie. Pod koncern Volkswagenu patří i Škoda Auto, která přiznala, že dříve používala motory, u kterých se na obcházení emisí přišlo. Automobilový odborník tvrdí, že podobné triky jsou poměrně časté a firmy se tak snaží vyhovět až přehnaně tvrdým ekologickým normám.

Podle Škodovky se problém netýká aktuálních modelů vyráběných pro trhy EU. Zda se ale Škodovky s podváděcím systémem neprohánějí po zahraničních silnicích nelze vyloučit.

„Svým způsobem by se to stát mohlo. Škodovka na americkém trhu v zásadě není, takže tam se jí to stát nemůže. Silná je v Číně, ale ta se zase nezajímá o problematiku životního prostředí. Pokud jde o Evropu, já doufám, že nic takového Škoda nepodstoupila a nezvolila tuto cestu. Pokud mám informace ohledně toho, jaké uvádí emise i spotřebu, tak jí v tomhle ohledu nic nehrozí,” uvedl odborník na automobily a mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Při měření emisí podstupují auta standardizovaný postup různých úkonů, startování, zrychlování a pod. Podle agentury EPA měly některé modely aut společnosti Volkswagen nainstalovaný počítačový program, který dokázal zjistit okamžik, kdy je vozidlo testováno na emise a zapnulo speciální režim. Při běžném provozu byl tento systém vypnutý, což vedlo k tomu, že vozidla vypouštěla do ovzduší 40 krát více škodlivin, než bylo povoleno.

Běžná praxe. O 30 % vyšší spotřeba, než jakou uvádějí propagační materiály

Podle Siroty se jedná o běžnou praxi, kdy se automobilky snaží při testování vozů všemožnými způsoby dosáhnout nižší spotřeby. Právě ta totiž hraje klíčovou roli při vypočítávání míry emisí.

Sirota ale zároveň dodává, že nic není černobílé. Svou roli hrají i ekologické normy, které se snaží prosadit, co nejnižší možné vypouštění emisí do ovzduší. „Je to začarovaný kruh. Společenství, ať už ve Spojených státech nebo v Evropě donutilo automobilky v rámci ekologického tažení přijmout normy na emise tak kruté a tak těžké, že jim v jistém smyslu „nezbylo” nic jiného, než si říct, tak buď teď položíme automobilku, aby auta byla ekologická, anebo spotřebu za každou cenu snížíme takovým způsobem, aby emise byly papírově splněné. To vedlo až k tomu, co se rozhodl udělat Volkswagen.”

Sirota popsal, že automobilky například při testování používají jiné pneumatiky, než jaké jsou na autech při prodeji. „Díky tomu dosahují nižší spotřeby, kterou uvádí v letáčcích. Zákazník tak může být překvapený a rozčarovaný nad tím, že spotřeba je až o 30 % vyšší, než jak je uváděno.”

„Běžnou praxí je, že automobilky používají všechny dostupné, možná nekorektní ale legální prostředky, díky kterým dosáhnou plakátové spotřeby. Když někdo chce jít ještě dál, tak vloží do softwaru nějaké šidítko, díky kterému se nezobrazí skutečná spotřeba ale ta o něco menší, plakátová. Připadá mi velmi naivní myslet si, že to jednoho dne nepraskne,” řekl Sirota.

Roli hraje i konkurenční boj

Pokuty pro automobilky nejsou nic neobvyklého, sankce ve výši až 18 miliard dolarů (435 miliard korun), která Volkswagenu hrozí, ale podle Siroty již představuje varování.„Je v tom vždycky kus politiky. Americký trh, se stejně jako každý další trh může tvářit jako otevřený, ale vždy bude mít zájem na ochraně vlastních výrobců. Něco takového se stalo již jihokorejské automobilce Hyundai, ale Volkswagen už to zřejmě přehnal. Je to pokus varovat, že za tuto mez už je to příliš. Obvykle jsou pokuty obvykle řádově okolo 1-2 miliard dolarů. Jedná se tedy o varování pro ostatní automobilky.”

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.