13. ledna 2015 6:20 Lidovky.cz > Byznys > Auto

Automobilka GM představila elektromobil Chevrolet Bolt

Automobilka GM představila nový elektromobil Chevrolet Bolt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Automobilka GM představila nový elektromobil Chevrolet Bolt. | foto: Reuters

DETROIT Největší americká automobilka General Motors na detroitském autosalonu představila koncept nového elektromobilu, který dokáže na jedno nabití urazit přes 320 kilometrů. Nový vůz s názvem Chevrolet Bolt by se měl podle firmy objevit na trhu v roce 2017 s cenou kolem 30 tisíc dolarů (720 tisíc korun).

Bolt by se tak mohl stát velkou konkurencí pro amerického výrobce elektromobilů Tesla Motors. Ten plánuje ve zhruba stejném časovém horizontu přijít s elektromobilem s podobným dojezdem a cenou kolem 35 tisíc dolarů, napsala agentura AP.

Automobilka GM v Detroitu představila rovněž novou verzi svého hybridního automobilu Chevrolet Volt, který začala prodávat již v roce 2010. Chevrolet Volt kombinuje elektrický pohon s benzinovým, zatímco Chevrolet Bolt je čistě elektrický. Nová verze Chevroletu Volt ujede na elektřinu zhruba 80 kilometrů.

Podle generální ředitelky GM Mary Barraové bude Chevrolet Bolt „elektromobilem pro každého“. „Zákazníci chtějí větší dojezd a my ho přinášíme,“ uvedla Barraová při prezentaci vozu. „Pro většinu lidí to může být vůz pro jejich každodenní ježdění,“ dodala.

Analytik Jeff Schuster ze společnosti LMC Automotive upozornil, že elektromobily si za současných nízkých cen benzinu ve Spojených státech budou jen těžko hledat kupce. Ceny ropy jsou však vrtkavé, takže do příchodu vozu Bolt na trh může benzin zdražit, dodala agentura AP.

Mercedes v Detroitu představuje obří kupé GLE:

Lidovky.cz, ČTK