Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Auto

dTest: Bazar AAA Auto porušuje zákon

Autobazar AAA Auto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autobazar AAA Auto. | foto: Lidové noviny

PRAHA Společnost AAA Auto podle spotřebitelského časopisu dTest používá při nabízení výhodného financování koupě ojetých vozů nezákonné praktiky. Své poznatky chce proto předat České obchodní inspekci, která může udělit pokutu až ve výši pěti milionů korun.

Podle AAA Auto není výsledek prezentovaný v časopisu dTest objektivní a je tendenční. Společnost podle časopisu v reklamě nabízí nejen slevy na vozy, ale ke každému autu navíc i příspěvek na dovolenou nebo peníze v hotovosti. Podle zjištění dTestu v podmínkách na webových stránkách ale tyto výhody firma zákazníkovi poskytuje jen v případě, že si zároveň vezme úvěr. O něm ale už další podrobnosti nejsou, uvedl poradce dTestu Miloš Borovička.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle AAA Auto ale více než 50 procent zákazníků přichází se zájmem o koupi vozu na splátky. "Z tohoto důvodu zvýrazňujeme cenu, která se týká financování. Zákazníci mají možnost si vybrat z nabídek až pěti partnerů a z několika produktů, který každý nabízí," uvedla v tiskové zprávě generální ředitelka firmy Karolína Topolová. Zároveň vždy u každého vozu uvádíme i cenu při jednorázové platbě v hotovosti či bezhotovostním převodem, dodala.

Klamavá obchodní praktika

Podle Borovičky ale společnost ani přes vyžádání neposkytla informace o financování e-mailem. "Cílem bylo přimět klienta k návštěvě pobočky. K tomu byla využita protizákonná klamavá obchodní praktika, kdy po telefonu prodejce tvrdil, že výhodná nabídka téhož dne skončí a nebude se opakovat," popsal praktiky společnosti Borovička.

Firma se odvolává na stanovisko ministerstva průmyslu a obchodu, které konstatovalo, že společnost zákon neporušila. "O nezákonnosti obchodních postupů jakékoliv společnosti může rozhodnout pouze nezávislý soud nebo správní orgán, k čemuž nedošlo," sdělila Topolová.

Borovička poukazuje i na to, že prodejce aut ani poskytovatel úvěru nedávají zákazníkům předsmluvní informace a že prodejci je na pobočkách přesvědčují o "výhodnosti i velmi nevýhodných úvěrů". Borovička jako příklad uvedl nabídku na úvěr z inzerované ceny auta 233.333 korun. "Po sečtení všech splátek dospěli k výsledné ceně 764.000 Kč bez pojištění. Po delším smlouvání zněla poslední nabídka úvěru, tentokrát bez 'slevy', na 520.000 Kč. V ceně bylo zahrnuto i pojištění," popsal svou zkušenost s nákupem vozu u AAA Auto Borovička.

"Údaje o RPSN (roční procentní sazba nákladů) podle zákona samozřejmě poskytujeme v rámci tzv. předsmluvní informace ve fázi přípravy podkladů pro uzavření smluv, a to jak ústně, tak i písemně. Nemůžeme komentovat postup externích finančních partnerů," uvedla firma.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství
Ověřeno: Vyrazte s dětmi do BRuNO family parku a zažijte spoustu dobrodružství

Užíváte si léto na výletech? Pak pro vás máme tip, kde se děti opravdu vyřádí. Zamiřte do moravské metropole, a to do BRuNO family parku. Najdete...